Mezar odalarında rezil görüntü! Sütyen ve kadın ayakkabıları bulundu-haberi

Kayseri’nin Melikgazi İlçesinde bulunan bin 700 metre rakımlı Yılanlı Dağında Seygalan mevkiinde bulunan tarihi yapılar define avcılarının hedefi oldu. Çok sayıda noktada kazı yapan define avcılarının yeraltında bulunan sığınaklara ulaşarak talan ettikleri alana çıktı.

MEZAR ODALARINA DA GİRMİŞLER

Sabah Gazetesi’nden Ali Altuntaş’ın haberine göre asırlar evvel halkın saldırılardan müdafaa etmek amaciyla yeraltına inşa ederek horasanla sıvadığı sığınakların girişine erişmeye çalışan define avcılarının dağın tek çok noktasını köstebek benzeri kazdıkları alana çıktı. Yeraltına metrelerce inerek tarihi kabir odalarına giren define avcılar kabirleri da talan etti. kabir taşlarına civarindan söken define avcılarının çoğu sefer yıkarak girdikleri kabir odaları, yağan yağmur ve kar hasebiyle zarar görüyor.

HEM TALAN ETMİŞLER hemide ALEM YAPMIŞLAR

Kanun tanımaz define avcılarının hazine arama hayaliyle talan ettikleri tarihi yapılarda alem yaptıkları da alana çıktı. alanda bulunan ağıllarının temizlemeye gittiği sırada tek çok yerin kazılarak tarihi yapılara girildiğini gören çiftçi Ömer Dede; “Biz baharla birlikte hayvanlarımızı bu bölgeye getiririz. o nedenle evvelce gelip ağılların temizliğini uygulamak istedim. ama tek çok yerin kazıldığını ayrım ettim. Define avcıları metrelerce kazı yaparak yeraltı sığınaklarına girmişler. Sığınağa girdiğimde en üzüntü olanı define avcıları bu tarihi yapıları talan ettikleri benzeri tek istikametten içinde alem yapmışlar. Sığınacakta çok sayıda sütyen ile içki şişeleri buldum. Bu tarihe yapılan tek saygısızlıktır kazı uygulamak amaciyla tek istikametten bin 400 senelik dut ağaçlarına zarar vermişler” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir