Meydan muharebesi değil hükümet protestosu! Kolombiya’da ölen göstericilerin sayısı her dakika artıyor-haberi

Kolombiya’da 9 gündür süre gelen vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısı 26’ya yükseldi. Kolombiya Ombudsman Ofisi’nden yapılan açıklamada, 28 Nisan‘da genel grev ile başlayan vergi reformu karşıtı gösterilerde ölenlerin sayısının 24’ten 26’ya çıktığı duyuruldu. Şu anne civarindan alınan 145 kayıp vakasından 55’inin bulunduğu, 90 kişi amaciyla ise araştırmanın ayni ritimde devam ettiği bildirildi.

KOLOMBİYA HÜKÜMETİ MASAYA OTURMAYA HAZIR

Kolombiya Çalışma Bakanı Angel Custodio Cabrera, hükümetin ulusal Grev Komitesi temsilcileri ile öngörülen tarihten evvel diyalog kurmaya hazır olduğunu söyledi. Cabrera, hükümet Başkanı Ivan Duque ile ulusal Grev Komitesi temsilcileri arasında 10 Mayıs olarak için müzakerenin tek vakit evvel yapılabileceğini, hükümet kanadının bunun amaciyla hazır olduğunu açıkladı.

Protestolardaki şiddet eylemlerine de değinen Cabrera, “Ulusal Grev Komitesi’nin temsilcileriyle müzakereye hazırız. ama vurgulanması koşul olan çok mühim tek şey var; gösterilerdeki bütün şiddet eylemlerinin durdurulması çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

KOLOMBİYA’DAKİ GÖSTERİLER

Kolombiya’da 28 Nisan’da sendikalar, mahalli topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli karşıt görüşlü kesimlerin “ulusal grev” çağrısıyla vergi reformu karşıtı gösteriler başlamıştı.

Protestoların memleket genelinde şiddet olaylarına dönüşmesi üstüne Kolombiya hükümet Başkanı Ivan Duque, iki Mayıs’ta halktan dahada çok vergi toplanması emeliyle hazırlanan vergi reformu kanun tasarısını art çekme kararı aldıklarını açıklamıştı.

PROTESTOLARDA 500’DEN çok KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ülkeyi tesiri altına alan protestolarda yüzlerce banka, iş yeri ve halk alanı yağmalanmış, 900’den çok kişi yaralanmış, 500’den çok kişi de gözaltına alınmıştı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Muhammed Emin Canik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.