Mehmet Ceyhan’dan tedirgin eden çıkış: 1 Haziran’a kadar uygulanacak tedbirlerin bazıları ters tepebilir-haberi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüsle ugras kapsamında tatbik edilen 17 hergün sürecin ‘tam kapanma’ olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti. Ceyhan, “Tam kapanmadan çok ırak tek kısıtlama çagi geçirdik. Bu kısıtlamada tek kazanım elde ettiysek ve eğer titiz davranmazsak bu kazanımları kaybedebiliriz. Kısa müddette ani çok haftada vakalar tekrar artmaya başlar” diye konuştu.

“TERS TEPEBİLECEK TEDBİRLER VAR”

1 Haziran’a civarindan uygulanacak tedbirleri çok tesirli bulmadığını söyleyen Ceyhan, “Hatta kimi zit etki de yapabilecek kısa süreli, hafta sonları sokağa çıkma kısıtlamalarının ayni ritimde devam ettiğini görüyoruz. Bunun şöyle menfi tek tarafı var; bu hanelerin çok hatri sayilir büyüklükte tek çoğunluğunda işe gidip gelen yurttaslar var, dolayısıyla bunlar işe gidip orada virüsü alıp Haneye getiriyor ve dışarı çıkmadıkları amaciyla kapalı ortamda kalıyorlar. Kapalı ortamda çok dahada basit bulaştırıyorlar birbirlerine. En hatri sayilir büyüklükte mesele olan, bulaş kaynağı var olan iş yerlerine baz alinarak tedbirler önemli” dedi.

“İLK ÖNCE OKULLARI AÇABİLİRDİK”

Normalleşme zamani kapsamında evvel önce okulların açılabileceğini kaydeden Ceyhan, “Berberler, kuaförler ve restoranlar da doğal kaidelere uymak kaydıyla açılabilir. Masalar arasına asgari iki metrelik ara bırakmak kaydıyla, havalandırmaları denetim edilerek açılabilir. Şu anda tedbirler, hastalığı denetim etme açısından aşılamadan dahada önemli. Aşılamada, yüzde 10-20 2. doz aşılamayla dolaysiz etki göremiyorsunuz, tesiri yüzde 70-75 aşıladığınızda görüyorsunuz. mesele ekonomisi iyi, kısıtlamaları iyi uygulayabilen, halkı bunun için ahenk gösterebilen ülkeler amaciyla dahada çok tek sayıda normalleşmeye geçebilir; ama bunları ahenk gösteren ücret olarak dayanma gücü çok olmayan halkı da bunun için çok uymayan tek ülkede dahada düşük vakalarda normalleşmeniz lazım, emniyetli diyebilmeniz için” şeklinde konuştu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Buğra Olaç

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir