Mehmet Ceyhan’dan “Maskeyi ne zaman çıkarabiliriz?” sorusuna yanıt: Vakaları binli rakamlara indirmemiz şart-haberi

Koronavirüs salgınına karşı Türkiye’de aşılama çalışmaları hız kazanırken aşı tedariki ile alakalı da mühim tek yollar kat edildi. Prof. Dr. Ceyhan, Kanal 7 ekranlarında Mehmet Acet’in suallerini yanıtladı.

Mehmet Ceyhan’ın açıklamalarından satır başları:

“EN İYİ İHTİMAL SONBAHAR”

“Rehavete kapılıp tedbirleri tek anda gevşetmememiz gerekir. Sayılar önümüzde olduğu amaciyla tek tarih verebiliyoruz. en iyi olasılıkla hazana en perişan olasılıkla sene nihayetinde Deşarj olmuş olacağız. Aşılamadan ardindan olay artışıyla alakalı dalgalanmalar olmayacak. Artık kendimizi aşılanmamış ülkelerden korumamamız gerekecek. İkinci doz aşıları yaptığımızda “Bu işten kurtulduk” diyebiliriz.

Üçüncü doz amaciyla vatandaşların kafasında Sual işareti olmasın. Firmalar şimdiden sektör hissenini ayarlamak yerine bu tip açıklamalarda bulunuyor, ama bununla alakalı çok net tek araştırma olmadığı amaciyla Daha düşünmek doğru değil. İnaktif aşı yaptıranlarda üç ayin ardindan koruyuculuğun azaldığını ve 3. doz aşının yaptırılabileceğini söyleyebiliriz.

Şili’nin 10 buçuk milyon kişilik Sinovac neticelerini açıklamasıyla misal olarak orası gösteriliyor. Yüzde 68 bağışıklık kazandırıyor. Biz kurtulacağız büyük olasılık tek kaç ay sonra, ama dışarıdan virüsün girmesi mümkün o nedenle hudutlarımızı koruyacağız.

“AŞILAMA SAYISI DEĞİL HIZI ÖNEMLİ”

Aşılamada kaç kişiyi aşıladığınız değil, hangi hızda aşıladğınız ve hangi hızda bu işi bitirdiğiniz önemli. Aşılama sayısında perişan tek vaziyette değiliz. Başka ülkelerle mukayese etme yanıltabilir. Aşılama yüzde 70’lere varmadığı sürece iş bitti diyemeyiz.

MASKEYİ NE vakit ÇIKARABİLİRİZ?

Bu belli tek süre olay yoğunluğuyla ilgili. olay sayılarımızı bunun benzeri binli rakamlara indirebilirsek belli yerlerde belli şartlarda maskeleri çıkartabiliriz. ABD’de aşılı insanlar, kalabalık olmayan ortamlarda maskeleri çıkarabiliyor.

VAKALARIN DÜŞME NEDENİ

Dünyada vakalar aşıdan ve kısıtlamadan bağımsız olarak düşüyor. Bunun nedeni ise virüs doygunluk noktasına ulaşarak piki yaşıyor. Herkeste bağışıklık geliştirdiği amaciyla üç aylık savunma dönemine giriliyor ve vakalar düşmeye başlıyor.

YERLİ AŞI NE vakte YETİŞİR?

Bunun biz süresi var. Teknoloji hızlanır ama hastaların gözlemi belli tek vakit zarfı içinde yapılır. bu sebeple hazana türk mali aşının kullanıma sunulacağını düşünüyorum.

Kayseri’deki türk mali aşı çalışmasında Faz-3 çalışması başlanacak. Bu aşıyı üçüncü doz olarak kullanabiliriz fikrine bendeniz katılmıyorum. bunun benzeri tek çalışma Daha yok. Bu aşı Sinovac’ın aynı yapısında var olan İnaktif tek aşı. hayli tek yollar alındı. endüstri Bakanı Mustafa Varank Bey’in aşılandığı aşı dahada çok teknolojili tek aşı. nihayet derece emin ve Bilinen tek teknoloji.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.