Medya devlerinin binasına vur emrini veren İsrailli subaydan küstah sözler: Peygambere salavat getir-haberi

İsrail ordusu, Gazze‘de bu erken Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli tv kanalı al Jazeera’nin de ofislerinin bulunduğu çok katlı binayı vurarak yıktı.

İSRAİL’DEN 10 DAKİKA MÜSAADE İSTENDİ

Al Jazeera, saldırı öncesi binanın sahibi Cevad Mehdi ile İsrail istihbaratından isimi açıklanmayan tek subay arasında yapılan telefon görüşmesini ekranlara taşıdı. Görüşmede Mehdi, İsrailli subaydan binayı vurmadan evvel gazetecilere kamera ve başka gereçlerini almaları amaciyla 10 dakika dahada müsaade etmelerini istiyor.

BİNA SAHİBİ uzunca SÜRE DİL DÖKTÜ

Bina sahibi Mehdi, “Sorumlu kimse bize 10 dakika dahada vermesini isteyebilir misin? 15.00 ile 15.10 arasında hiçbir şey değişmez. yapı art gelmeyecek Yalnızca medya yeleği giyen dört kişi, kameralarını ve başka ekipmanlarını alacaklar, silah almayacaklar.” diyor.

Gazetecilerin İsrail’in nihayet saldırısında 8’i bebek 2’si kadın 10 kişinin hayatını kaybetmesi hasebiyle vakit boyu hastanelerde çekim yaptıklarını ve canlı yayın ortasında ikazı aldıklarını ifade eden Mehdi, binanın vurulmadan evvel 10 dakika dahada vakit kazanabilmek amaciyla İsraillileri inandirma etmeye çalışıyor.

İsrailli subayın, “Hiç kimsenin binaya dönmesine destur verilmeyecek, hiç kimsenin.” demesi üstüne Mehdi, tekrar 10 dakikalığına gazetecilerin binaya girmesine destur verilmesi istegini tekrarlıyor.

İSRAİLLİ SUBAY: 10 DAKİKA filan OLMAYACAK

İsrailli subay Mehdi’nin istegini art çevirerek, “10 dakika filan olmayacak, hiç kimsenin binaya girmesine destur verilmeyecek. Size Zati binayı boşaltmak amaciyla tek saat verdik. Bu onlar için, benim amaciyla değil. Bu benim değil onların hayatı.” ifadelerini kullanıyor.

“HATIRALARIMIZI ZİYAN ETTİNİZ”

Gazetecilere 10 dakika destur verilmesi konusundaki istegini sürdüren Mehdi, “Çalışma hayatımız sona erdi. Hatıralarımızı, hayatımızı zarar ettiniz. Ne isterseniz onu yapın. Şimdi kapatıyorum. Ne istiyorsanız onu yapabilirsiniz. Sizden hatri sayilir büyüklükte Tanrı var.” diyerek reaksiyonunu dile getiriyor.

İSRAİLLİ SUBAYDAN DALGA GEÇER GİBİ YANIT

İsrailli subay ise Sanki dalga geçercesine “Peygambere salavat getir” diyor ve binada kimse olup olmadığını soruyor. Mehdi’nin binada kimsenin olmadığını teyit etmesiyle müzakere nihayet buluyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mustafa Deveci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.