MEB, öğrencisi derse girmeyen öğretmenin ücretini kesecek-haberi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 19 Nisan 2021 tarihindeki kararı ile öğrencilerin uzaktan veyahut surat yüze eğitime katılmamaları vaziyetinde öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıkladı. Kararda, “Öğretmenlerin, öğrencilerin derse katılmamaları hasebiyle adina getiremedikleri ders görevlerini yapmış sayılmalarının mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir” denildi.

“ÖĞRETMENİN SUÇU DEĞİL”

BirGün’ün haberine göre, Eğitim Sen İstanbul iki No’lu Şube Başkanı Çayan Çalık, öğretmenlerin gelirlerine el konulmak istenmesinin onay edilebilir tek durum olmadığını ifade etti.

Çalık şunları söyledi: “Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini adina getirip, okula gittiyse veyahut uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan ardindan öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir.

“TAMAMEN HUKUKSUZDUR”

Dolayısıyla bunun benzeri tek vaziyette öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi Tamamiyle hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan bölümü önlem sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte Parasal olarak güç vaziyette var olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi onay edilebilir tek durum değildir.”

“EĞİTİMCİLER CEZALANDIRILIYOR”

Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin ise şunları aktardı: “Eğitim emekçileri bütün risklere karşın surat yüze eğitimi sürdürmeye çalışıyor. Uzaktan eğitimde bütün fakirlik ve yoksunluğun içinde öğrencilerimize faydalı olmak amaciyla gösterdiğimiz bütün çabalarımıza rağmen; öğrencilerin surat yüze veyahut uzaktan eğitime katılmamaları vaziyetinde öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklanıyor.

Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş benzeri gösteriliyor. Bu süreçte bütün yükü çeken eğitim emekçileri Sanki cezalandırılıyor. Bu kararı reddediyor ve sorumlunun öğretmenler olmadığını söylüyoruz. Salgın döneminde haklarımıza baz alinarak var olan saldırılara karşı ugras edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.