Marmara’yı esir alan deniz salyası çürümeye başladı, deniz canlıları ölüyor-haberi

Marmara Denizi’ni tesiri altına alan deniz salyası, denizin dibinde görüntülendi. Gölcük kazasinda bulunan Halıdere‘de dalış yapan Levent Şişman, müsilajın suyun altında beyazlaşarak, asagi tabakada çürümeye başladığını ayrım etti.

“İLK sefer DENİZ SALYASININ SİYAHLAŞMIŞ HALİNİ GÖRÜYORUM”

İlk sefer deniz salyasının siyahlaşmış halini gördüğünü söyleyen Şişman, “Bu bizim evvel kez gördüğümüz tek görüntü. Suyun altında beyazlaşıp, asagi tabakada da siyahlaşmış Başka bir deyişle çürümeye başlamış. Müsilaj ocakta ayında alana çıktı. Bunlar aslında kademe kademe ilerliyor. Birinci kademede suyun altında tek kar bulutu benzeri başlamıştı, dahada ardindan şubat ve mart aylarında tabaka tabaka sakız şeklinde tek kıvamda oldu. dahada ardindan bu yoğunlaştı ve denizin üstüne çıkmaya başladı” dedi.

YENGEÇ ÖLÜMLERİ VE ÇÜRÜME BAŞLADI

Müsilajla ocakta ayından bu yana ugras edildiğine değinen Şişman, “Bu dahada evvel ki senelerde da oluyordu. Bu yoğunlukta değildi, evvel kez bu yoğunlukta oldu. Şimdi bu gördüğüm görüntü, deniz tabanındaki tahribat evvel kez karşıma çıkıyor. Evet bundan tek ay öncesine civarindan ölü canlılar, ölü balıklar oluyordu. Solungaçların dahil kismina giren müsilaj, hayvanın solumasına engel olarak öldürüyordu. Şimdi yengeç ölümleri ve çürüme var. ‘Metan gazı üretmeye de başlayabilir’ konusu var. Bunlar araştırılacak” ifadelerini kullandı.

“CANLILARI BOĞMUŞ, RESMEN ÖLDÜRMÜŞ”

Levent Şişman, deniz tabanında beyazlaşma olduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti:

“Beyazlaşma dikkatimi çekti. Topak topak deniz tabanını örtmüş, altında var olan canlıları da boğmuş, resmen öldürmüş. Bunun altında yengeç var, ekosistemdeki canlılar var, deniz otları, deniz çayırları, yosunlar var. Bunlar, balıkların yumurtalarını bıraktıkları yerler. Bunların ölümlerine neden olmuş. Tabakayı kaldırdığımız vakit da siyahlaşmış var, çürüme laf konusu. Bunu gördüğümde şaşırdım. devamlı dalış yapan tek derneğiz. Bunun ilerisinde dahada perişan senaryolar var. Marmara Denizi bize ait tek deniz.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı / Huriye rahat Vanlı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir