Marketlerde yeni dönem başladı! İşte satışı yasak ve serbest olan ürünler-haberi

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelge ile marketlere Bir takım ürünlerin satışına kısıtlama getirmişti. Marketler, bugünden bu yana tam kapanma döneminde içkili mahsul satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim benzeri ürünleri satamayacak.

GIDA VE TEMİZLİK MADDELERİ SATILACAK

Genelgeye göre marketlerde bütün besin ve temizlik maddeleri satılabilecek. Bunların dışında da hayvan maması ve parfüm ile makyaj ürünleri dışında kozmetik satışı yapılabilecek.

SATIŞI YASAKLANAN ÜRÜNLER

Daha evvel satışına kısıtlama kazançlan içkili ürünlerin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, tasit aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye benzeri ürünlerin satışı yapılmayacak.

İŞTE YENİ TEDBİRLER

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması esnasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek emeliyle alakalı bakanlıklar, halk kuruluş ve kuruluşları, iş odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan müzakereler neticeninde alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden bu yana marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) esas besin ve temizlik ürünlerinin yanı sıra Yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri (parfümeri ve makyaj malzemeleri hariç) satılabilecek.
  • dahada evvel kazançlan içkili mahsul satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, ev tekstili, tasit aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, zücaciye vb. ürünlerin satışına destur verilmeyecek.
  • Bu esaslar doğrultusunda genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe genel Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.
  • Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ait tebliğler ve kontroller eksiksiz adina getirilecek.
  • Uygulamada rastgele tek aksaklığa alan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.