“Marketlerde ped satışı yasaklandı” iddialarına İçişleri açıklık getirdi: Öyle bir yasak yok-haberi

İçişleri Bakanlığı, yayımladığı genelge ile 7 Mayıs Cuma gününden bu yana marketlerde mecburi esas ihtiyaçlar dışındaki ürünlerin satışına yasak getirmişti. Genelgede, esas besin ve temizlik ürünlerinin yanı sıra Yalnızca hayvan yemi, mamaları ile parfümeri ve makyaj malzemeleri dış kozmetik ürünleri satılabileceği belirtilmişti.

PED SATIŞININ YASAKLANDIĞI ÖNE SÜRÜLDÜ

Marketler, 7 Mayıs itibariyle tam kapanma bitene civarindan tespit edecek ürünleri satamayacak. ama Bir takım marketlerin satışı hür var olan hijyenik ped, cinsel sağlık ürünleri ve kişisel temizlik ürünlerini satmaması reaksiyonla karşılandı. Bir gün evvel Twitter’da gündem var olan #PedYasaklanamaz etiketine çok sayıda kullanıcı paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımlarda Bir takım marketlerin hijyenik ped satışına destur vermediği dile getirildi.

BAKANLIK: ÖYLE BİR YASAK YOK

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik’in haberine göre, Konuşmamız neden Platformu Başkanı İlayda Eskitaşçıoğlu, “Genelge metninin hiçbir yerinde menstürel ürünler geçmediği amaciyla dev tek baş karışıklığı yaşanıyor. Hijyenik ped, tampon benzeri ürünler lüks kozmetik ürünü değil, esas ihtiyaçtır. Satış yasağının uygulanmaması gerekir” dedi.

İçişleri Bakanlığı yetkilileri de pedlerin hijyenik madde kategorisine girdiğini belirterek, “Öyle tek yasak yok” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.