Mangal severlere kötü haber! Tavuk fiyatı kırmızı etle yarışıyor-haberi

Türkiye’de sofraların vazgeçilmez ürünleri arasında yer alan tavuk, yaz aylarının gelmesiyle birlikte mangalları da süslemeye başladı. Ancak tavuk fiyatlarında yaşanan son gelişmeler, mangal sevenleri şaşkınlığa uğrattı. Tavuk eti almak için kasaba giden vatandaşlar, ciddi bir fiyat artışıyla karşı karşıya kaldı.

Tavuk eti fiyatlarındaki artış hakkında açıklamalarda bulunan kasaplar, zamları vatandaşlara yansıtmamak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ancak bu kadarını yapabildiklerini belirtti.

“ŞU ANDA TEDARİKTE SORUN YAŞIYORUZ”

Tavuğa, ucuz olduğu için talep olduğunu ancak piyasada tavuk malzemesi kalmadığını söyleyen kasap kasap Lütfü Yaşa, “12 yıldan beri bu işi yapıyorum. Şu anda tavuk malzemesi kalmamış durumda. Bitti yok. Yüzde 20. Yüzde 30 artıyor fiyatlar ama millet yine tavuğa talep ediyor ucuz olduğu için. Şimdi tavuk fiyatları etle yarışıyor ama millet farkında değil. Sadece adı tavuk ucuz kalmış o şekilde devam ediyor. Yani derisini, kemiğini çıkardığımda biftekten bile pahalı. 47 lira 35 kuruş yüzde 50 kemik çıktığı zaman yağıdır, derisidir, kemiğidir çıktığı zaman aşağı yukarı 100 liraya geliyor kilosu. Akıllarında ucuz kaldığı için devam ediyorlar çünkü et kültürünü unuttular. Her zaman hafta sonları aynı 5 yıldan beri aynı. Mangal sezonunda adam 1 kilo köfte alacağıma 3 kilo tavuk alırım mangal yaparım diyor, şimdi yok. Hem yok, hem pahalı” dedi.

“KANAT DAHA LEZZETLİ, ÇOCUKLAR SEVİYOR”

Kanat tavuktan ailecek lezzet aldıklarını ancak kanat tavuğun fiyatının neden yükseldiğini bilmediklerini aktaran Mehmet Akbulut isimli vatandaş ise, “Kanat fiyatları arttı ama neye bağlı, ne diye arttı onu bilmiyoruz. Seviyor çocuklar kanat daha lezzetli, normal tavuğu alsan ucuz, fakat kanat pahalı normal tavuk alsan herhalde 25 lira. Sade kanat fiyatı 55 lira civarında et fiyatıyla aynı ya üretimde bir sıkıntı var ya yem fiyatlarında bir sıkıntı var. Fiyatlar aynı da tabi damak tadı, çocuklar seviyor kanadı mecburen alıyoruz vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.

“SON HAFTADA YÜZDE 15 ARTIŞ OLDU”

Beyaz ete gelen zamlardan sonra vatandaşların kırmızı ete yöneldiğini ifade eden Halil Özen isimli kasap, “Beyaz et fiyatlarında son bir haftada yüzde 15 yükseliş oldu. Bu da marka firmaların yükseltmesi bizim yapabileceğimiz çok bir şey yok. Aldığımız fiyat üzerinden yüzde 10 civarında bir kar marjı ile satıyoruz. Mecburen vatandaşa yansıtmak durumundayız bunu. Şimdi baktığında kanat fiyatıyla normalde et fiyatları bir birine yaklaştı neredeyse. İnsanlar kanat almaktansa eti tercih ediyor çünkü arada çok bir fark kalmadı. Bilmiyorum nasıl olacak hayırlısı diyelim. İnsanlar şu an kanatla et tabi ayrı ayrı şeyler birbirini tutmuyor ama sonuçta insanlar da kendi ekonomisine, bütçesine göre fiyatları değerlendiriyor, ucuzunu arıyor. Bizde normal bir markanın bize önerdiği fiyatın altından satmaya çalışıyoruz müşteri kaybetmeme adına” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mustafa Taşören

Kaynak :haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.