Lastik etiketlerine getirilen düzenleme 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek-haberi

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği’nden (LASİD) yapılan açıklamada, yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiği aktarıldı.

LASİD genel Sekreteri Erdal Kurt, etiketlemenin 2012’den bu yana Avrupa Birliği ülkeleri ile birlikte Türkiye‘de de uygulandığını belirterek, “Etiketlemedeki bu değişikliğin esas amacı; küresel sürdürülebilirliğin sağlanması; ahenk gösteren ücret ve çevresel verimliliğin artırılması, sürüş güvenliğinin artırılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

DOĞRU LASTİK SEÇİMİ İÇİN BU ETİKETLER ÖNEMLİ

Yenilenen lastik etiketlerinde kategoriler ve seviyelendirmelerde sadeleşmeye gidildiğini belirten Kurt, tertemiz etiketlerin üst bölümünde lastik kimlik bilgilerinin yer alacağını bildirdi.

Kurt, lastik satın almak isteyenlerin, lastik bilgilerine ve lastik etiketinin dijital kopyasına sağ üst köşedeki karekod (QR) ile ulaşabileceğini kaydederek, “Araç sahiplerinin lastik satın alırken doğru ve emniyetli lastik seçimi yapabilmek amaciyla bu etiketleri dikkatle incelemesi çok önemli, doğru lastik seçimi müsterek trafik bilincimizin tek parçasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

YENİ KRİTERLER EKLENDİ

Otomobil lastikleri ve hafif ticari araç lastiklerin yanı sıra otobüs, kamyon, tır lastikleri amaciyla de etiketlendirme zorunluluğu getirildiğini belirten Kurt, Ayrı olarak tertemiz etiketlemede yakıt tasarrufu, ıslak tabanda yollar tutuş ve dış yuvarlanma gürültüsü ile alakalı bilgi sağlamayı planlayan parametrelere kış lastiklerinde aranacak karda yollar tutuşu, buzda yollar tutuşu benzeri kriterlerin de eklendiğini kaydetti.

Açıklamada, lastik etiketlemenin sürüş güvenliğinin artırılması ve nihayet kullanıcıların lastik satın alırken şuurlu tek seçenek yapmasına imkan verdiği belirtilerek, tertemiz düzenlemeyle etiketlerdeki formatın değiştiği, etiketleme parametrelerinin güncellendiği, tertemiz parametreler ile lastik sınıfı ve tiplerinin de etiketlere eklendiği ifade edildi.

LASTİK BİLGİLERİNE QR KODUYLA ULAŞILABİLECEK

Açıklamada, yürürlüğe giren tertemiz yönetmelik kapsamında tertemiz etiketlerde aranacak farklık ve düzen etmelerin anne hatlarıyla şu şekilde olacağı aktarıldı;

“Yeni etiketlerde tedarikçi ismi, boyut bilgisi, lastik tipi ile alakalı belirlenmiş numerik kod, lastik türü benzeri veriler etiketin üst bölümüne eklendi. Lastik etiketinde bulunan kare kod (QR kod) vasıtasıyla lastik bilgilerine erişim veriliyor.

Yakıt Verimliliği ve Islak yollar Tutuş Sınıfları A’dan (En yüksek) E’ye (En düşük) 5 seviyeye indirildi ve seviyelerin aralıkları değiştirildi. Dış Yuvarlanma Gürültüsü sınıfları simgesi değişti. tertemiz şekliyle asagi sol köşede, dB cinsinden ölçülen kıymet olarak yer alıyor ve ses seviyesi (A-C aralığında) sınıflandırıldı.

Lastiğin güç kış koşullarında kullanılan tek lastik olup olmadığını gösteren ‘Kış Lastiği’ (içinde kar tanesi deseni var olan üç zirveli dağ) simgesi veyahut lastiğin buzda yollar tutuş lastiği olup olmadığını gösteren simge eklendi.

C1 (Otomobil) ve C2 (Hafif Ticari Araç) kategorilerine ek olarak C3 (otobüs, kamyon, tır) kategorisindeki lastikler amaciyla de etiketleme mecburi vaziyete getirildi.”

Kaynak: Anadolu ajansı / Murat Aslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.