Korona ateşi artık hiç sönmüyor! Virüse yenilen ülkede 5 gündür dünya rekoru kırılıyor-haberi

Hindistan koronavirüs salgını hasebiyle güç günler geçiriyor. nihayet 5 gündür hayat genelinde şimdiye civarindan görülen maksimum olay sayısına sahip var olan ülkede Maharaştra, Uttar Pradeş, Karnataka, Kerala ve Delhi vakaların en çok görüldüğü bölge ve eyaletler oldu.

ACİL destek ÇAĞRILARI SÜRÜYOR

Birçok hastanenin tıbbi oksijen sıkıntısı hasebiyle aciliyetli yardım çağrısında bulunduğu Delhi’de kent Başbakanı Arvind Kejriwal, başka eyaletlerin başbakanlarından yardım istemişti.

2 BİN 812 KİŞİ yasamini KAYBETTİ

Son 24 saatte iki bin 812 kişinin Kovid-19 hasebiyle hayatını yitirdiği ülkede, hergün can kaybı sayısı da salgının başından bu yana görülen maksimum noktaya ulaştı. Hindistan’da Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 195 bin 123’e yükseldi. İyileşenlerin sayısının 14 milyon 304 bin 382’ye eriştiği ülkede, iki milyon 813 bin 658 kişinin Rehabilitasyonu sürüyor.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKME NOKTASINDA

Uzmanlar, memleket çapında vakaların artmasıyla hastanelerdeki doluluk oranlarının maksimum seviyeleri gördüğüne işaret ederek, sağlık sisteminin “çökme noktasında” olduğu ikazını yaptı.

İlk kovid-19 vakasının 30 Ocak 2020’de kaydedildiği Hindistan’da vakit içinde yükselen hergün olay sayısı, 16 Eylül 2020’de 97 bin 859’a civarindan çıkmış, bu tarihten ardindan aşağı yönlü seyre girmişti. hergün olay sayısı sonraki 4,5 ay süresince istikrarlı şekilde azalarak tek Şubat’ta 8 bin 587’ye civarindan düşmüştü. İlk dalganın derhal peşinden olay eğrisi şubattan bu yana ilkinden çok dahada hatri sayilir büyüklükte tek dalga oluşturdu.

UYGULANAN AŞI SAYISI 142 MİLYONA YAKLAŞTI

Nüfusu takriben 1,4 milyar var olan ülkede salgına karşı yaygın aşılama kampanyası yürütülüyor. Hindistan sağlık Bakanlığı, ülkede tatbik edilen aşı sayısının 141 milyon 911 bin 223 doza ulaştığını duyurdu.

Kovid-19 aşılama verilerinin derlendiği “Ourworldindata.org” web sitesine göre, Hindistan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve Çin’in derhal peşinden “dünyada en çok aşı yapılan 3. ülke” oldu.

VİRÜSÜN BULAŞICI ÖZELLİĞİ YÜKSEK YENİ TİPLERİ YAYGINLAŞIYOR

Salgının hayat genelindeki tertemiz dalgasını evvel karşılayan ülkelerden biri var olan Hindistan’da, Kovid-19’un mutasyona uğrayarak bulaşıcılığı yükselen türlerinin nihayet dönemdeki olay artışında tesirli olduğu olasılık ediliyor.

Özellikle cenup Afrika, İngiltere ve Brezilya’da alana çıkan üç mutasyonlu tür, uzmanlarca kaygı kaynağı olarak görülüyor. Virüsün bu mutasyonları, Hindistan’da 30 Aralık 2020’den bu yana genetik sekansı çıkarılan 11 bin virüs numunesinin yüzde 7’sinde tespit edilmişti.

Pencap eyaleti yetkilileri, 24 Mart’ta yaptıkları açıklamada, eyalette tek Ocak-10 Mart’ta tek araya toplanan ve gen dizilimi çıkarılan 404 numunenin yüzde 81’inde Kovid-19’un evvel kez İngiltere’de alana çıkan dahada bulaşıcı türüne rastlandığını açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Harsh Vardhan, 8 Nisan‘da yaptığı açıklamada, kitlesel hareketliliği ve yasamsal etkileşimi azaltmaya baz alinarak tedbirlerdeki eksikliğin olay artışında tesirli olduğu itirafında bulunmuştu.

Vardhan, vakaların en çok arttığı 11 eyalette dini festivallerin, seçenek mitinglerinin düzenlendiğine, insanların toplu ekinliklerde ara kaidelerini ihmal ettiğine dikkati çekmişti.

KREMATORYUMLAR 24 SAAT ÇALIŞIYOR

Vaka sayısında rekor seviyede süre gelen Hindistan çareyi can veren insanların cansız bedenlerinin yakıldığı krematoryumları 24 saat süresince çalıştırmakta bulmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Emel Öz

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir