Korgeneral Erbaş’la ilgili detay tüyleri diken diken etti! “Keşke biz de şehit olabilsek” dedikten 1,5 saat sonra kaza olmuş-haberi

Dün öğle saatlerinde Bingöl’den kalkış yapan kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter, Bitlis‘in Tatvan kazasina bağlı Çekmece köyü ile Nemrut Dağı yakınlarında düşmüştü. alana gelen olayda Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş‘ın da aralarında bulunduğu 11 askeri çalisan şehit olmuştu.

KORGENERAL, ŞEHİT OLMADAN 1,5 SAAT ÖNCE ŞEHİT AİLESİNİ ARAMIŞ

Korgeneral Erbaş’ın şehit düştüğü kazadan 1,5 saat evvel dört Mart 2016 seneninde Şırnak’ta yürütülen hendek operasyonlarında şehit var olan Musa Yılmaz’ın şehadetinin 5. seneninde ailesini aradığı öğrenildi. Şehidin annesi ve kardeşine Erbaş’ın ‘Şehitlik herkese kismet olmaz, keşke bizde şehit olabilsek, bize de kismet olsa’ dediği öğrenildi. Erbaş’ın Bir gün evvel şehit Yılmaz’ın kabrini da ziyaret ederek “Şehitler can vermez vatan bölünmez, ruhun şad olsun” notunun bulunduğu çiçeği bıraktığı öğrenildi. Erbaş’ın şehit babasının hastanede yattığını öğrenmesi üstüne Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş’ı arayarak ilgilenmesi amaciyla ricada bulunduğu da aktarıldı.

“KEŞKE BİZ DE ŞEHİT OLSAK”

Şehit Musa Yılmaz’ın annesi mutluluk Yılmaz, Korgeneral Erbaş’ın aradığını anlatarak, “‘Rahmetlinin sene dönümüdür, Allah mekanını cennet ve rahmet eylesin’ dedi. ardindan eşim ile konuşmak istedi, bendeniz de hastadır deyince hangi sağlık kurumu olduğunu sordu ve Fırat Üniversitesi Hastanesi dedim. Selamımı ve şifa dileklerimi ilet dedi. bendeniz de ‘Her vakit acımızı paylaştın ve yanımızda oldun’ dedim. Katiyen bizi bırakmadı, mekanı cennet olsun. O, bizim babamızdır. En nihayet bize, ‘Keşke biz de şehit olsak’ ve ‘Kendini üzme, keşke o mertebe bize de kismet olsa’ dedi. Mekanı cennet olsun, vefat haberini duyunca başladım ağlamaya. Belki yaralıdır ve allahın izniyle kurtulur dedim ama çocuklarım da ‘Anne haberlerde şehit olduğu söyleniyor’ dedi. Allah, ailesine bol sabır versin ve çocuklarını bağışlasın. Allah, öyle tek adamı tek dahada tanışmayı kismet etsin hemide merhametli ayni vakitte da şefkatli birisiydi” dedi.

“KOMUTANIMIZ kimi HABERSİZ GELİYORDU”

Şehidin kardeşi Uğur Yılmaz ise, “Dün öğle saatlerinde ağabeyimin şehitlik sene dönümü olduğu amaciyla bizi aradı ve durumuzu sordu. Babamla görüşmek istedi ve babamın hastanede yattığını söyledik. O da ‘Rektörlüğü arayacağım, ne gerekiyorsa muavin olsunlar’ dedi. Annemle konuştu, bize bol sabırlar diledi. Şehitliğin ne civarindan iyi tek mertebe olduğunu anlattı. Zati nihayet sözlerinde ‘Keşke bize de kismet olsa da biz de şehit olsak’ dedi. Bizi 2. aramasında saat 13.00’e geliyordu. Ondan tek iki saat ardindan biz de helikopterin düştüğünü öğrendik. İyi ve çok iyi adamdı, bizimle çok ilgileniyordu. Binbaşı Hüseyin her hafta bize geliyor ve bizi soruyor. Komutanımız kimi habersiz geliyordu, ziyaretlerde bulunuyordu. mükemmel tek adamdı. Allah ondan razı olsun, mekanını cennet etsin. nihayet sözlerinde ise ‘Şehitlik herkese kismet olmaz, peygambere komşu oluyorsun keşke bize de kismet olsa’ diyerek bizi avuntu etti ve duası onay oldu” diye konuştu.

Ağabeyinin şehadete erdiği tarihte 7 aylık evli olduğunu laf eden Yılmaz, “Ağabeyim 27 yaşında dört Mart 2016 seneninde Şırnak İdil’de hendek operasyonları döneminde şehit oldu. Çocuğu yoktu. Zati 7 aylık süreçte toplasan iki ay hanede kalmadı, hep operasyonlardaydı” şeklinde konuştu.

“ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLERE ÇOK HASSASTI”

Hastanede Rehabilitasyonu süre gelen Hakkari şehidinin babası Ahmet Sultan Yılmaz’ın sağlık vaziyeti ile alakalı bilgi veren FÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Daha önceki Rektör Prof. Dr. Kutbeddin Demirbağ da, “Şehidimizin babası kronik böbrek hastalığı hasebiyle haftada üç vakit diyalize giriyor. Onun haricinde akciğer tutulumu da tekrar laf konusuydu. İlgili bölümlerle birlikte takip ediyoruz. Akciğer sıvısı boşaltıldı, hastamız rahatladı. Şu anda biyokimyasal parametreleri iyiye doğru gidiyor. İnşallah kısa müddette toparlar ve sağlam tek şekilde evine yollarız. Osman Paşa ise bizim görev yaptığımız müddette de başka tek şehit yakını olduğunda veyahut tek gazimiz geldiğinde dahada yoldayken bana ileti atardı. Bilgi verirdi ve akabinde ziyaretlere gelirdi. Bu şehit ailemizi de yakından takip ediyordu. Bu da onun çok beşeri özelliklerini gösteren tek özelliğiydi. Bunu Zati her vakit yapıyordu. tekrar Allah rahmet etsin” dedi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir