Koltuk krizinin mağduru harekete geçti! 64 yıllık Avrupa Birliği protokolü değişiyor-haberi

Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret esnasında yaşanan anlasma krizinde tertemiz tek gelişme yaşandı. Avrupa’yı sallayan skandalın derhal peşinden Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile evvel kez karşılaşan su Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bir dahada Katiyen bunun benzeri şeye destur veremem” dedi.

BİR İLK YAŞANIYOR

Bunun üzerine, AB’nin protokolünün tekrar düzenlenmesine başlandı. 1957 tarihinde kurulan AB’de evvel kez tek “Modus vivendi” (Geçici anlaşma) kararı alındı.

Buna göre, AB’nin anlasma sistemi değiştirilecek ve tek dahada eş sorunların yaşanmaması için, Konsey Başkanı ile Komisyon Başkanı, aynı anlasma kaidelerine elbet olacak. Ya da, tek uygulama geleneği oturtulacak.

5 MADDELİK YENİ ANLAŞMA

Ankara’da, Michel’in anlasma ekibi tarafından çekyata sürülen ve “Ee, şeyyyy” diyerek ayakta var olan Ursula von der Leyen, bu krizden şimdi hatri sayilir büyüklükte tek yengi çıkarmaya hazırlanırken, komisyon, konseye tertemiz anlasma ile alakalı tekliflerini sundu.

Ancak bunun onay edilemeyeceği ve komisyonun önerilerinin, konseyi zayıflatacak Bir takım öğeler içerdiği gerekçesiyle onay görmedi. Konsey ile komisyon arasında şimdi beş maddelik bu tertemiz düzenlemenin tartışılacağı açıklandı.

KONU TARTIŞILACAK

Bu arada, “O olaydan ardindan geceleri uyuyamadım” diyen konsey başkanı, Salı bugünü Avrupa Parlamentosu’nda çeşitli temsilcilerle yapacağı görüşmede, bu olaydan duyduğu pişmanlığı tek sefer dahada dile getirecek. mevzu Ayrı olarak Avrupa Parlamentosu’nda da tartışılacak.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir