Kısıtlamasız cumartesi uzmanları korkuttu: Böyle sürdükçe pandemi bitmez, nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz-haberi

Koronavirüs önlemleri kapsamında üç aydır tatbik edilen hafta sonu kısıtlaması sonrası İstanbul‘da kısıtlamasız evvel Cumartesi bugünü vatandaşlar sokaklara akın etti. Uzunca tek süredir, hafta sonları hanede kapalı var olan İstanbullular, özellikle sahilleri doldurdu.

RESTORANLARDA YER KALMADI

İstanbul’un sahillerinde yürüyüş yapanlar, balık tutanlar, yanlarında getirdikleri sandalyelere oturanlar hatri sayilir büyüklükte kalabalık oluşturdu. kıyı restoranlarında yer kalmadı. Sahile erişmek isteyenlerin araçları uzunca araç kuyruklarına neden oldu.

TRAFİK YOĞUNLUĞU YÜZDE 80’E ULAŞTI

Eminönü Alanı da Daha önceki kalabalık günlerine art döndü. taksim mahallesi ve İstiklal Caddesi’nde de insan kalabalığı hasebiyle adım atacak yer kalmadı. Trafik yoğunluğu, öğleden ardindan yağmurun da başlamasıyla yüzde 80’lere ulaştı.

“NİSAN ayi içinde ÜÇÜNCÜ DALGAYI GÖRÜRÜZ”

Milliyet gazetesinden Mert İnan’ın haberine göre İstanbul’daki manzarayı değerlendiren uzman olanlar “Bu pandemi bunun benzeri Katiyen bitmez” dedi.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sait Gönen, nihayet ani çok gündür hastanelere müracaat sayısında tek miktar artış olduğunu belirtirek, “Kafeler, lokantalar bunun benzeri dolar taşarsa Nisan ayında üçüncü dalgayı görürüz. Nişantaşı’nda kafe ve kapalı mekanların dolup taştığını gördüm. Trafik her yerde kilitlenmiş durumda. İnsanlar bunaldı ama titiz olmalıyız. Bu şekilde ayni ritimde devam edersek Ne yazık ki tekrar perişan günler bizi bekliyor” dedi.

“BİRKAÇ HAFTA ardindan ÇOK CİDDİ olay ARTIŞLARI GÖRECEĞİZ”

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Erk, tertemiz normalleşme sürecinin acele olduğunun ısrarla altını çizerek, “En nihayet söyleyeceğimi evvel baştan belirteyim, İstanbul benzeri metropolde bu davranış biçimiyle pandemi sürer gider. Haftalar ardindan tek işim dolayısıyla Bakırköy’e gittim. Gördüğüm görünüm Sahiden korkuttu. Sokaklar insan yığınlarından geçilmiyor. Umarım olmaz, umarım kimsenin canı yanmaz ama ani çok hafta ardindan çok ağırbaşlı olay artışları göreceğiz. Caddeler, sokaklar arabalardan insanlardan geçilmez durumda. Vatandaşlara kapalı, dar alanlardan ırak durmaları gerektiğini söylemekten dilimizde tüy bitti. Maske kullanımımız da sorunlu. Bir takım kişiler tek maskeyi günlerce takıyor” diye konuştu.

“VAKA ARTIŞ SAYISI KARADENİZ’DEKİ TABLOYLA İLİNTİLİ”

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da var görüntülerin ayni ritimde devam etmesi vaziyetinde olay sayılarının ağırbaşlı oranda artacağına değinerek, “Son tek haftalık dönemde az da olsa tırmanışa geçen olay artış sayısı Karadeniz’deki tablo ile ilintili. Karadeniz’den her vakit binlerce insan İstanbul’a geliyor. Asıl tabloyu ise üç hafta ardindan görmeye başlayacağız. İstanbul’da olay artışı kaçınılmaz olacak. İnsanların pandemiyi ne derece anlayıp anlamadığını tek senelik süreçte görmüş olmamız gerekiyor. ‘Biz bu işi başardık, artık tehlike geçti’ algısı yaratarak normalleşmeye giderseniz, yurttaş da tedbirleri gevşetir. var görüntüler sürdükçe pandemiyi atlatamayız” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir