Kaya düşmesi tehlikesi nedeniyle her yerin kapatıldığı Assos Antik Limanı 500 günlüğüne hayalet şehre dönüştü-haberi

Kuruluşu M.Ö. 2000’e uzanan Assos Antik Limanı, Athena Tapınağı, amfitiyatro ile tarihi cami, köprü, kale, taş evler, oteller ve restoranlar ile her sene surat binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. Tatilcilerin, modern çağdan geçmişe doğru uzanan yolculuk yaptığı Assos Antik Liman’a inen yolun sol bölümündeki yamaçta bulunan kayalar ve taş parçaları, depremler ve doğa koşullarının tesiriyle düşmeye başladı.

AFAD RAPOR HAZIRLADI, ALAN “AFET BÖLGESİ” İLAN EDİLDİ

İlk olarak 2015 seneninde turistik tesisin çatısına, geçen sene Ekim ayında ise yola düşen hatri sayilir büyüklükte tas parçaları, AFAD yetkililerini harekete geçirdi. AFAD, tek seneye yakın incelemelerin derhal peşinden tehlikeye ait rapor hazırladı ve alan ‘afet bölgesi’ duyuru edildi.

BALIKÇI TEKNELERİ DE TAHLİYE EDİLECEK

AFAD’ın raporu doğrultusunda, Assos’taki tehdidi ortadan kaldırmak amaciyla alakalı kurumlar harekete geçti. Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, tek vakit evvel Assos Antik Limanı’ndaki turistik tesis işletmecileriyle toplantı yaparak, hazırlanan rapor ve projeye ait bilgilendirme yaptı. Assos tas Islahı Yapım İşi, Ayvacık Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 26 Mart’ta ihale edildi. Antik Limana inen yollar ise Behram köyü girişindeki Aristoteles Heykeli önüne zaptiye tarafından koyulan dubalarla bu erken ulaşıma kapatıldı. Yarın başlaması ve 500 gün içinde bitirilmesi tasarilanan çalışmalar amaciyla Assos Antik Limanı’ndaki otel, pansiyon, kamp, restoran, büfe, çay bahçesi ve dondurmacı olmak üzere toplaminda 19 tesis kapatılarak, tahliye edildi. Limandaki balıkçı teknelerinin de tahliye edilmesi bekleniyor.

TATİLCİLER GERİ DÖNMEK ZORUNDA KALDI

Antik limana gelen tatilciler ise kapatılan yolda nöbet tutan zaptiye ekiplerince bilgilendirildi. Bunun üstüne tatilciler, art dönmek zorunda kaldı. Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik de limana inerek, incelemelerde bulundu. tas düzeltme çalışmaları kapsamında, tehlike oluşturan kayalar, parçalanarak, bulunduğu yerden kaldırılacak. Yamaç bölümüne kati ağ serilerek, taş parçalarının aşağı düşmesi önlenecek.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.