“Katil” sözlerinden sonra Biden, Putin’i hem övdü hem sert konuştu: Zeki, zor ve değerini hak eden bir hasım-haberi

Biden, NATO Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı ikili müzakere sonrasında medya toplantısı düzenledi. Biden, dorukta Rusya‘nın NATO’ya baz alinarak saldırgan eylemlerini görüştüklerini ve bu konuyla alakali kendisinin Bükreş’in dokuz doğu kanat müttefiki ile tek araya geldiğini kaydetti.

ABD’nin transatlantik ittifakını müdafaa etmekten art durmayacağına vurgu yapan Biden, ABD’nin NATO’nun 5. maddesine bağlı olduğunu yineledi.

ÇİN KONUSUNA DA DEĞİNDİ

Çin tehdidinin de dorukta konuşulduğuna değinen Biden, “NATO, en nihayet 2010 seneninde tek stratejik tasarı hazırladığında, Rusya’nın tek müsterek olarak onay edildiği ve Çin’in İsiminin dahi geçmediği tek zamandı” diye konuştu. Biden, Çin’in beynelmilel sisteme tehdit teşkil ettiğini ve başta telekomünikasyon alanında olmak üzere ağırbaşlı altyapıların Çin’den savunması ve bu konuyla alakali Pasifik bölgesindeki ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ele aldıklarını söyledi.

PUTİN’E KATİL BENZETMESİ SORULDU

Rusya hükümet Başkanı Putin ile 16 Haziran’da Cenevre’de yapacağı müzakereye ait suallere da cevap veren Biden, “Burada NATO üyesi olarak konuştuğum her hayat öncüsü ki çoğu bunu dile de getirdi, Putin ile görüşeceğim amaciyla bana teşekkür etti.” dedi.

Putin’e iş birliği yapılması koşul olan alanlarda birlikte çalışmayı öneri edeceğini belirten Biden, “İş birliği yapmamayı seçenek ederse ve Önceden olduğu benzeri siber güvenlik ve başka konularda faaliyetlerde bulunursa bunun için karşılık vereceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“ZEKİ, güç VE DEĞERLİ HASIM”

Biden, Putin ile görüşmesinde ihtilaf var olan konularda da al çizgilerini net tek şekilde alana koyacağını dile getirirken, Rus lideri, “Zeki, güç ve kıymetli tek hasım” olarak niteledi.

Putin’e dahada evvel tek tv programında “katil” dediği hatırlatılan Biden, kısa tek vakit bu suali geçiştirmeye çalıştı ama sözlerini toparlayamayınca da “Bunun uygulamak üzere olduğumuz toplantı açısından çok da mühim olduğunu düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu ajansı / Kasım İleri

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir