Kassam Tugayları’ndan intikam yemini: Düşmanla savaşmaktan geri durmayacağız-haberi

Ebu Ubeyde, Hamas’a bağlı el-Aksa televizyonuna yaptığı açıklamada, İsrail‘in Gazze Şeridi’ne yaptığı kanlı hücum ile bunun için karşı geliştirilen askeri direnişe ait bilgi verdi.

Kassam Tugayları’nın saldırılarının İsrail’in kırılganlığını alana koyduğunu söyleyen Ebu Ubeyde, “Silahımız ve gücümüz toprağımız, halkımızı savunmak ve mukaddes değerlerimiz içindir.” ifadelerini kullandı.

“ÖDEDİĞİMİZ HER BEDEL KUDÜS‘E FEDADIR”

İsrail saldırıları esnasında hayatını kaybeden Kassam liderleriyle alakalı taziye izahı da yapan Ebu Ubeyde, mesele düşmana harp ise al çizgilerinin olmadığını söyledi. Ebu Ubeyde, “Kudüs, çatışmanın odak noktası, savaşların simgesi ve intifadaların tetikleyicisidir. Ödediğimiz ve ödeyeceğimiz her bedel Mescid-i Aksa ve Kudüs’e fedadır.” diye konuştu.

“YETERLİ CEPHANEMİZ BULUNUYOR”

Bu savaşın, mevzubahis direniş olduğunda Filistinlilerin tek bir gövde olduğunu gösterdiğini kaydeden Ebu Ubeyde, “Düşmanla savaşmaktan tek saat dahi art durmayacağız. Halkımız huzurlu olsun ki yeteri civarindan cephanemiz bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ebu Ubeyde, Ayrı olarak şunları aktardı: “Nekbe’den (1948) bu yana devletlerin 10 tanesini dahi atmaya cesaret edemediği hatri sayilir büyüklükte roket saldırıları gerçekleştirdik. Tel Aviv, Askalan, Kudüs, Dimona ve Aşdod ile Beer Şeva’yı (Biru’s Sebi) bombalama kararı bizim amaciyla su içmekten dahada kolay.”

HAMAS HAVALİMANINI VURDU

Öte istikametten İsrail, Gazze saldırılarına ayni ritimde devam ederken, El Kassam Tugayları İsrail’in saldırılarına karşılık verildiğini açıkladı. Hamas bu erken yaptığı açıklamada, Eliat şehiri yakınlarındaki İsrail’in 2. beynelmilel Hava meydanı var olan Ramon Havalimanına roket saldırısı gerçekleştirildiğini duyurdu. Havalimanına roketlerin eşit etmediği ve rastgele tek hasar alana gelmediği kaydedildi. El Kassam Tugayları Sözcüsü Abu Obeida konuya ait açıklamasında, “Ayyash 250 füzesi, Gazze’ye takriben 220 kilometre mesafedeki Ramon Havaalanı’nda fırlatıldı” dedi.

İsrail, Tel Aviv’e roket saldırılarının derhal peşinden hususi ve kargo uçuşları dışındaki bütün uçakların bendeniz Gurion Havalimanından, Ramon Havalimanına yönlendirmişti.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

İsrail’in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzen ettiği saldırılarda, 18’i çocuk, 8’i kadın olmak üzere 87 Filistinli hayatını kaybetti, 530 kişi yaralandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.