Karadeniz fıkrası gibi olay! Komşular 2 dakika farkla iftar açıyor-haberi

Samsun’un Terme kaza merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe mahallesi ile Ordu‘nun İkizce kazasina 24 kilometre mesafedeki Şentepe Mahallesi’nin sınırları, 7 metre genişliğindeki tek yollar ile ayrılıyor. takriben 80 senelik yerleşim yeri var olan alanda her iki büyükşehrin sınır çizgisi olarak onay edilen yolun yarısı Samsun’a ait iken, başka tek tarafı ise silahlı güç topraklarında yer alıyor. durum bunun benzeri olunca her iki mahallede bulunan camilerden ezan sesi iki dakika arayla yükseliyor.

Karşı komşularını aramak istediklerinde şehirler arası kodu girmek zorunda var olan mahalleliler, iftarlarını da ikişer dakika farkla açıyor. alanda bulunan iki caminin arası takriben 100 metre olsa da, silahlı güç tarafında ikamet edenler, Samsun kisminda yaşayanlara göre iki dakika dahada acele iftarlarını açarken mahalleliler, bu vaziyete artık alıştıklarını, kendileri amaciyla güç olmadığını ifade ediyor.

“2 DAKİKA EZAN FARKI VAR”

Samsun tarafında bakkal esnafı var olan Turan Kışla, mahallede bulunan yolun, her iki tarafın sınırı olduğunu söyledi. Türkiye’de eşi benzeyen olmayan tek alanda yaşadıklarını belirten Kışla, “Buranın tek tarafı Samsun’un Terme kazasina bağlı Ambartepe Mahallesi, başka taraf ise Ordu’nun İkizce kazasina bağlı Şentepe Mahallesi. Burada iftarlarda iki dakika ezan farkı oluyor. tek taraf acele iftar açıyor, başka taraf iki dakika ardindan açıyor. ama komşuluk ilişkilerimizde rastgele tek mesele yok ama pandemi hasebiyle artık misafirliklere gitmiyoruz” dedi.

Ali Rıza ocakta adli yurttaş ise, “Bizim amaciyla ayrım etmiyor. Her iki taraf da komşumuz. bendeniz şu anda ölçüme göre Samsun’dayım. tek adım atarak Ordu’ya geçiyorum” şeklinde konuştu.

“İLLER ARASI SEYAHAT YASAĞINDAN ETKİLENMİYORUZ”

Korkmaz Kışla adli var olan ve aslen silahlı güç tarafında oturan yurttaş da Samsun kisminda bulunan akrabasının bakkalından alışveriş yaptığını belirterek, “Bu iki mahallenin özelliği, yolun sınır olması. Yolun sol tarafı Ordu, başka tarafı da Samsun. Benim dayım bakkal işletiyor, bendeniz Samsun hududuna ekmek almaya geldim ama burada ayrımcılık yok, kardeş tek şekilde geçiniyoruz. Herke şaşırıyor ve kent yasaklarında biz burada yasaktan etkilenmiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Yayım tarihi
Yaşam olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir