Kara bulutlar henüz dağılmadı! Meteoroloji’den çok sayıda il için şiddetli yağış uyarısı-haberi

Türkiye, günlerden bu yana Rize ile Artvin’de yaşanan sel felaketine kilitlendi. İki ildeki su baskın hasebiyle vefatlar ve kayıplar yaşanırken, çok sayıda ev ve araç da hasar gördü. Yağışlar tesirini yitirse de Meteoroloji genel Müdürlüğü’nden, şiddetli yağışların ayni ritimde devam edeceği bilgisi verildi.

MARMARA, DOĞU ANADOLU VE BATI TOROSLAR

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal ve dahil kesimlerinin parçalı, yer yer çok bulutlu, Marmara’nın kuzeydoğusu, (Çorum, Gümüşhane ve Bayburt hariç) Karadeniz, doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, batı ve ortada Toroslar mevkii ile Burdur çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, başka yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği olasılık ediliyor.

İÇ KESİMLERDE sema SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Hava sıcaklığının şimal ve dahil kesimlerde iki ila 5 derece azalacağı, başka yerlerde de mühim tek farklık olmayacağı ve vatan genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği olasılık edilirken, rüzgarın çoklukla kuzeyli, öğle saatlerinden ardindan Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra ortada kuvvette eseceği olasılık ediliyor.

ŞİDDETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji’nin kuvvetli yağış uyarısında “Yağışların; Zonguldak, Bartın, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinde mahalli kuvvetli olması beklendiğinden alana gelebilecek ani sel, mahalli su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar benzeri negatifliklere karşı sakinimli ve titiz olunmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

“CİDDİ manada TEDBİR ALINMALI”

Meteoroloji, Artvin ve Rize amaciyla turuncu; Kastamonu, Trabzon, Bartın, Giresun ve Zonguldak amaciyla sarı alarm verildiğini duyurdu. Meteoroloji tarafından sarı alarm amaciyla yapılan uyarıda, “Hava vaziyeti potansiyel tehlikelidir: olasılık edilen meteorolojik olay olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler ile alakalı titiz olunmalıdır”, turuncu alarm amaciyla ise “Hava vaziyeti tehlikelidir: olasılık edilen meteorolojik olay sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması muhtemeldir. Çok sakinimli olmalı, güncel meteorolojik koşullar ve tahminler takip edilmelidir” izahı yapılmıştı.

UYARI uygulanan İLLER

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından ikazda bulunulan iller şu şekilde:

MARMARA: Parçalı ve az bulutlu, doğusunun yer yer çok bulutlu, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevrelerinin aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor.

İSTANBUL 23°C, 27°C: Parçalı ve çok bulutlu, bu gece ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

KOCAELİ 21°C, 28°C: Parçalı ve çok bulutlu, bu gece ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, Giderek dahil ve doğu kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan batı ve ortada Toroslar mevkii ile Burdur çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor.

BURDUR 19°C, 33°C: Az bulutlu ve açık, Giderek parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

BATI KARADENİZ: Parçalı yer yer çok bulutlu, bölge genelinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor. Yağışların, bu akşam ve gece saatlerinde Zonguldak ve Bartın çevreleri ile Kastamonu’nun şimal kesimlerinde mahalli kuvvetli (21-50 Kg/m²) olması bekleniyor.

BOLU 14°C, 22°C: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

DÜZCE 18°C, 26°C: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

SİNOP 23°C, 28°C: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

ZONGULDAK 20°C, 25°C: Parçalı ve çok bulutlu, mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor. Yağışların, bu akşam ve gece saatlerinde mahalli kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor. Yağışların, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize çevreleri ile Artvin kıyı kesimlerinde mahalli kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN 22°C, 27°C: Parçalı ve çok bulutlu, bu gece saatlerinden bu yana aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı

TRABZON 24°C, 28°C: Parçalı ve çok bulutlu, yarın (Cuma) erken saatlerinden bu yana aralıklı ve mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor. Yağışların, mahalli kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, Giderek şimal kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır çevrelerinin mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği olasılık ediliyor.

ERZURUM 15°C, 29°C: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam saatlerinde mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

KARS 13°C, 29°C: Parçalı ve çok bulutlu, bu akşam ve yarın (Cuma) öğle saatlerinden ardindan mahalli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir