İstanbul’un göbeğinde heyecanlandıran keşif! Metro kazısından çıkanlar tarihe ışık tutacak-haberi

Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattının Kabataş istasyonu olacak alanda, İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından tek senedir arkeolojik kazılar yapılıyor. Kazılar esnasında yüzeyin derhal tek metre altında, kalıntılar alana çıkmaya başladı.

ANTİK LİMAN ÇIKACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

19.Yüzyılın sonlarında yapılan, Avrupa’nın evvel konserve fabrikası kalıntılarının bulunduğu alanda, tek de podima döşemeli mozaiklere rastlandı. Deniz seviyesinin dört metre altında ise M.Ö 6. yüzyıla ait klasik asama minik buluntular alana çıkarıldı. Çalışmaların devamında ise arkeologlar, dahada derinde antik liman dolgusuna rastlamayı öngörüyor.

AVRUPA’NIN İLK KONSERVE FABRİKASININ esas KALINTILARINA ULAŞILDI

Bir senedir süre gelen arkeolojik kazılarda nasıl kalıntılara rastladıklarını laf eden Arkeolog Mehmet Ali Polat, ‘Burası, Kabataş-Beşiktaş-Mecidiyeköy- Mahmutbey metro hattının Kabataş istasyon alanı. Burada İstanbul Arkeoloji Müzeleri olarak gerçekleştirilen tek çalışma var. İstanbul Arkeoloji Müzeleri, sene içinde İstanbul genelinde takriben 250 kazı çalışması gerçekleştirmekte. Bunların tek bölümü inşaat kazıları, altyapı çalışmaları. tek bölümü ise hatri sayilir büyüklükte projeler. Başka bir deyişle metro, Marmaray benzeri projelerin kazıları. Burası da metro hattının tek istasyon alanı. Kazı çalışmalarına başlanmadan önce, heyet kararları gereği İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından tek çalışma yapılması istenildi. üç sene önce, derhal arkamızda gördüğünüz tek şaft kazısı gerçekleştirildi. Bu şaft kazısı yapıldıktan ardindan istasyonun genişletilmesi gerektiği düşünüldüğünden çalışmalar, alanın büyütülmesiyle devamı etti. derhal denizin dibindeyiz. Yüzeyden itibaren, takriben tek metre ardindan kalıntılar gelmeye başladı. Burada, derhal arkamda temellerini gördüğünüz yapı bin 800’lü senelerin Başka bir deyişle 19. asrın sonunda, 1891’de yapılmış, Avrupa’nın evvel konserve fabrikasına ait temeller var. İsmi Ermys Konserve Fabrikası. Çoğunlukla domates ve bezelye yaptığı tarihsel kayıtlardan görünüyor. Avrupa’nın evvel konserve fabrikası bu. İkinci fabrikayı ise aynı firma, Ayvansaray’a açıyor. Biz o konserve fabrikasının taş temellerini bulduk. Fabrika aslında taş üzerinde ahşap ve kırma çatılı, makas çatıyla yapılmış. doğal Giderek yıkıldığı için, Yalnızca yüzey altında var olan temelleri günümüze civarindan erişmiş vaziyette dedi.

PODİMA MOZAİK DÖŞEMELİ BİR DE AVLU alana ÇIKARILDI

Fabrikanın derhal yanında dahada Daha önceki senelere ait podima mozaik döşemesine rastladıklarını belirten Polat, “Konserve fabrikasının derhal yanında genişçe tek avlu var. Bu bin 800’lü yıllar Başka bir deyişle fabrikadan belli tek süre dahada öncesine tarihlendirilen podima mozaik döşemeli tek avlu. Podima mozaiklerinin derhal ortasında da tek süs havuzu var. Başka bir deyişle tek yasamsal alan alana çıkartıldı. Bunun yanında, tekrar 1700’lü senelerin sonu, 1800’lü senelerin başlarına ait esas kalıntıları var. Bu kalıntıların belgelenme çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Belgeleme çalışmaları ve kazı çalışmaları bittikten ardindan alakalı kurula, çıkan bulguların tamamı sunulacak. heyetten istikbal karar neticesinde de buradaki çalışmaların akıbeti belli olacak. Başka bir deyişle bunların kalındırılıp kaldırılmayacağı, taşınıp taşınmayacağı, derine inip inilmeyeceği.” ifadelerini kullandı.

“ALANDA MİLATTAN ÖNCE 6. YÜZYILA AİT KÜÇÜK BULUNTULAR MEVCUT”

Deniz seviyesinin dört metre altında, M.Ö 6. yüzyıla ait klasik asama minik buluntulara da rastladıklarını laf eden Mehmet Ali Polat, bu buluntuların İstanbul Arkeoloji müzelerine götürüldüğünü ifade etti. Polat, ‘Başlangıçta bahsetmiştim, biz evvel şaftla kazıya başladık. Orada 25-30 metre civarindan derine inildi. Zati aşağıda metro çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. Oradaki bulgularımıza bakarsak bu kalıntılardan sonra, deniz seviyesinden derhal ardindan Daha önceki tek liman dolgusu ile karşı karşıya geleceğiz. Orada ele geçirdiğimiz en Daha önceki veri ise, M.Ö 6’ncı yüzyıla ait, bizim Yunan çagi dediğimiz döneme ait minik çanak-çömlekler, minik buluntular mevcut. hatri sayilir büyüklükte olasılık burada derine indiğimiz var M.Ö 5-6’ncı yüzyıla, Roma dönemine ait buluntularla karşı karşıya geleceğiz diye konuştu.

“BÜYÜK İHTİMALLE dahada DERİNDE ANTİK BİR LİMAN İLE KARŞI KARŞIYA GELECEĞİZ”

Bu kalıntıların tarihsel ve arkeolojik açıdan ne anlam dile getirdiği ile alakalı ise Polat, ‘M.Ö 5-6’ncı yüzyılda, boğaz hattında, arkeolojik kazılarla kanıtlanmış tek yerleşim alanı var değil. o nedenle burada bulmuş olduğumuz kalıntılar, boğaz hattı arkeolojisi amaciyla çok önemli. Aynı tip belirtiler derhal belli tek süre ileride, Beşiktaş metro kazısında da mevcut. Ama burada gördüğümüz, bu bulguların çıkması, burada minik tek koyun olabileceğini, antik tek liman olabileceğini düşündürüyor. Zati topografyaya da baktığımız vakit da, buranın minik tek koy olduğu ve dolduğu Osmanlı dönemine de tarihsel kayıtlardan anlaşılıyor. hatri sayilir büyüklükte tek olasılıkla derine indiğimiz vakit burada minik tek antik liman dolgusu ile karşı karşıya geleceğiz dedi.

ÇALIŞMALARIN AKIBETİNE İLGİLİ heyet karar VERECEK

Kazıdaki titiz çalışmaların nasıl ilerlediğini laf eden Polat, kalıntıların akıbetine alakalı kurulun karar vereceğinin altını çizerek, “Burada bütün alan 5’e 5 karelajlara bölünüyor. Her birine tek numara veriliyor. Buralarda çıkan buluntulara kasalara konduğu vakit etiketine de hangi karelaja ait olduğu yazılıyor. ve bunlar atölye bölümüne çıkartılıyor, burada yıkanıyor ve siniflandirma ediliyor. Etütlük veyahut envanterlik olarak ayrılıyor. Bunların belgelenmesinin ardından, İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ne götürülüyor. Çok yüzeyde bu buluntular. Zati oldukça da tahrip olmuş. dahada evvelki şaft kazısında da çıkan buluntular kesilip kaldırılmıştı. hatri sayilir büyüklükte olasılıkla bunların kaldırılması ve kazının ayni ritimde devam etmesi lazım. Zira kot olarak çok aşağı inmemiz gerekiyor. Bu şekilde inmenin mümkünatı yok ama doğal bunun için karar verecek olan, alakalı kuruldur.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.