İstanbul’da LGBTİ+ Onur Haftası etkinlikleri yasaklandı-haberi

İstanbul’da bugünden başlamak üzere 26 Haziran’a civarindan ayni ritimde devam edecek 30. LGBTİ+ onur Haftası faaliyetleri Kadıköy ve Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın aldığı yasak kararı, LGBTİ+ topluluklarına iletilirken, Kadıköy Kaymakamlığı’nın yasak kararı şöyle duyuruldu:

* “İdaremiz dahilinde gerçekleşebilecek olaylar ile alakalı yapılan çalışmalar sonucunda; 21.06.2022 ( Salı) ve 23.06.2022  (Perşembe) bugünü “30. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası” konulu toplanma, medya açıklaması, yürüyüş, bildiri dağıtımı vb. faaliyetleri yapılacağı şeklinde veriler elde edilmiştir.

* İlçemiz hudutları dahilinde huzur, güvenlik ve esenliğin savunması ve hatali işlenmesinin önlenmesi amacıyla; yapılmak istenilen eylem ve etkinlik, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. Maddesi ve 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 32/ç maddesine güvenerek Kaymakamlığımızca idaremiz dahilinde bulunan bütün açık ve kapalı alanlarda 21.06.2022 bugünü saat: 00.01′ den – 27.06.2022 bugünü saat: 23.59’a civarindan 7 (Yedi) vakit süreyle yasaklanmıştır.”

GENEL AHLAK VURGUSU

Yasak gerekçesi olarak sunulan ‘genel sağlığın ve genel ahlakın korunması’ ibaresi Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. maddesinde ise şu şekilde yer alıyor:

* “Bölge valisi, vali veyahut kaymakam, millî güvenlik, halk düzeni, hatali işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veyahut başkalarının dogruluk ve özgürlüklerinin savunması emeliyle tespit edecek tek toplantıyı tek ayı aşmamak üzere erteleyebilir veyahut hatali işleneceğine değin açık ve yakın tehlike var olması hâlinde yasaklayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir