İstanbul ucuz fiyat ve son dakikayla yeniden sahneye döndü-haberi

Pandemide olay sayılarının binin altına düşmesi ve hızlanan yolcu trafiğinin derhal peşinden Türkiye, rakiplerine göre yüzde 30’a varan ücret avantajları ile turizmde öne çıkarken, sektör iki senelik tek ‘nefes’ ile kayıplarını telafi edebilecek.

AY BAZINDA 2019

Bu sene İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden İstanbul’a hatri sayilir büyüklükte tek ecnebi gezgin akışı beklediklerini kaydeden ülkemiz Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, “Avrupa ile alakalı çok da net göstergeler elimizde Ne yazık ki yok. Çok nihayet dakika rezervasyonla yaşayan tek kent durumundayız İstanbul’da. Yaz döneminde dolulukta yüzde 80-90’ları bulabiliriz” incelemelerini yaptı.

Geçen senelerde Ortadoğu ağırlıklı süre gelen ecnebi gezgin profilinde bu sene özellikle İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin de mühim pay aldığını ifade eden Eresin, 15 Eylül’e civarindan doluluklarda yüzde 80-90’ları bulabileceklerini aktardı. “Şu andaki seyre göre biz 2019’un doluluk oranlarını ay bazında ağır ağır geçiyor benzeri görünüyoruz” bilgisini veren Eresin, haziran itibarıyla Avrupa’da hareketliliğin artmasını beklediklerini aktardı.

Turizmcinin iş yapamadığı pandemi döneminde mühim tek borç yükünü taşıdığını laf eden Eresin, şöyle ayni ritimde devam etti: “Geçen 2.5 sene açıklarını kapatmak çok basit değil. Turizmcinin hiç olmazsa iki sene nefes alması lazım. İki sene iş yapabilmemiz lazım.”

Müberra Eresin

İstanbul hâlâ çok ucuz

Uluslararası araştırma şirketi STR’nin çalışmasına göre İstanbul’da doluluklar 2019’a göre yüzde 1.6’lık düşüşle sene evvel çeyreğinde yüzde 65.9 oldu. vasati hergün ücret 94.5 avro ile 2019’a göre yüzde 25 artarken 62.4 avro var olan oda başına hergün istikbal ise 2019’u yüzde 23 geçti. ülkemiz Turizm Yatırımcıları Derneği’nin forumunda paylaşılan araştırmada “Pandemi esnasında bölgesel destinasyonlar dahada kuvvetli oldu, ama İstanbul artık dönüşü sağlıyor. Önemli kazanımlara rağmen, İstanbul hâlâ çok ucuz” tespiti yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.