İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda vefat edenlerin sayısı 63’ü çocuk olmak üzere 217’ye yükseldi-haberi

İsrail ordusu, iki milyondan çok kişinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni sema ve karadan vurmaya ayni ritimde devam ediyor. Akşam saatlerinde İsrail ordusunun Gazze’nin güneyindeki Han Yunus ve Refah bölgelerine yoğun hücum düzen ettiği aktarıldı.

BİLANÇO ARTIYOR

Gazze’deki sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 217’ye yükseldiği belirtildi. Hayatını kaybedenler arasında 63’ü bebek ve 36 kadın da bulunduğu, yaralı sayısının ise 1500’e eriştiği ifade edildi.

MISIR’DAN ATEŞKES TEKLİFİ

İsrail medyasında bulunan haberlerde, Mısır’ın İsrail-Filistin arasında perşembe bugünü saat 06.00’dan bu yana başlayacak tek mütareke önerdiği bildirilerek, Hamas’ın bu ateşkese müspet cevap verdiği, İsrail’in ise Daha cevap vermediği aktarıldı.

12 İSRAİLLİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Öte istikametten Filistinli direniş grupları saldırılara karşılık Gazze’den İsrail tarafına roket atmaya ayni ritimde devam ediyor. Gerginliğin başladığı günden bu yana roket atışları hasebiyle İsrail’de 12 kişi hayatını yitirmişti.

NE OLDU?

İsrail’in işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da Ramazan ayında kulluk görev edenlere saldırması ve Şeyh operatör mahallesi sakinlerini evlerinden zorlukla çıkarma planı alanda gerginliği tırmandırmıştı. Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Mustafa Deveci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.