İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 197’ye yükseldi-haberi

İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana sema ve karadan vurmaya ayni ritimde devam ettiği Gazze Şeridi’nde tablo gittikçe ağırlaşıyor. Dünyadan gelen tepkilere karşın İsrail, Gazze’ye baz alinarak saldırılarına bu erken de ayni ritimde devam etti.

GECE YARISI SALDIRILARI SÜRÜYOR

Gazze’deki Filistin sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in gece yarısından bu yana düzen ettiği saldırılarda 12’si kadın, 8’i bebek olmak üzere 33 Filistinlinin hayatını yitirdiği, 5 kişinin de yaralandığı belirtildi.

BİLANÇO ARTIYOR

Gazze’deki sağlık bakanimiz Yardımcısı Yusuf Ebu Riş, Medyaya yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısına ait bilgi verdi. nihayet saldırılarla Gazze’de 58’i çocuk, 34’ü kadın olmak üzere 197 Filistinlinin hayatını kaybettiğini belirten Riş, yaralı sayısının da 1235’e çıktığını kaydetti.

“GÖZÜNÜ YENİ AÇMIŞ BEBEKLERİN ÜSTÜNE EN AĞIR SİLAHLARLA SALDIRDILAR”

İsrail’in bu erken düzen ettiği sema saldırılarının “çok şiddetli” olduğunu belirten Riş, “Dünyaya gözünü tertemiz açmış bebeklerin üstüne en ağır silahlarla saldırdılar. Küçücük bedenler paramparça oldu.” dedi.

İsrail’in suçsuz sivillere baz alinarak saldırılarını “acımasızca” sürdürdüğünü belirten Riş, saldırılarda iki hekimin da hayatını kaybettiğini söyledi.

HASTANEYE GİDEN YOLLAR amaç ALINDI

Riş, “İsrail harp uçakları, sağlık merkezlerini, ambulansları, yetimhaneleri, kulluk görev alanlarını ve yaralıların tedavisini engellemek emeliyle sağlık kurumu yollarını amaç aldı.” dedi.

Gazzeli yetkili, İsrail’in bununla da kanı etmeyip sivil yerleşim alanlarını, arazileri, altyapıyı, medya ofislerini ve hükümet binalarını da amaç aldığını dile getirdi.

40 BİN KİŞİ GÖÇ ETMEK ZORUNDA KALDI

Sağlık bakanimiz Yardımcısı Riş, İsrail’in 10 Mayıs’tan bu yana süre gelen saldırıları hasebiyle haneleri yıkılan veyahut bombardıman tehlikesi altında bulunan 40 bin kişinin Gazze’nin dahada emniyetli bölgelerine göç etmek zorunda kaldığını aktardı.

Saldırılar hasebiyle sağlık altyapısının hatri sayilir büyüklükte tek felaketle karşı karşıya olduğunu söyleyen Riş, beynelmilel topluma, İsrail’in savunmasız sivillere baz alinarak saldırılarının acilen durdurulması ve hayatın bütün alanlarını etkileyen haksız ablukanın nihayet bulması amaciyla harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Son olarak, İsrail’in Gazze’ye baz alinarak kuşatma ve saldırıları hasebiyle sağlık altyapısının ağırbaşlı zarar gördüğünü ve acilen tıbbi malzeme yardımının yapılması gerektiğini belirten Riş, ad vermeden, bu istikamette kendileriyle temas kuran ülkelere teşekkür etti.

MORGLARDA YER KALMADI

Gazze’deki Filistin sağlık Bakanlığı Arap ve Türk İlişkileri Sorumlusu Enver Ataullah, gece yarısından bu yana düzen eden saldırılar hasebiyle hatri sayilir büyüklükte felaketin oluştuğu Gazze’de morglarda yer kalmadığını açıklamıştı.

NE OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs‘te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.