İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 61’i çocuk 212 kişi hayatını kaybetti-haberi

İsrail’in 10 Mayıs‘tan bu yana Filistin halkına karşı sürdürdüğü zulüm ayni ritimde devam ediyor. Gazze‘de hayatını yitirenlerin sayısı ise korkunç boyuta ulaştı.

Gazze’deki sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra düzen ettiği medya toplantısında, İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısının 212’ye yükseldiğini belirtti. Kudra, hayatını kaybedenler arasında 61 bebek ve 36 kadının bulunduğunu, yaralı sayısının ise 400’ü bebek ve 270’i kadın olmak üzere 1400’e ulaştığını ifade etti.

ON BİNLERCE FİLİSTİNLİ EVSİZ KALDI

İsrail’in suçsuz sivilleri hanelerinde amaç almaya ayni ritimde devam ettiğini ve aşırı güç kullandığını kaydeden Kudra, saldırılar hasebiyle on binlerce Filistinlinin hanesiz kaldığını ve bu Vaziyetin tertemiz tip koronavirüsün (Kovid-19) ve salgın hastalıkların dağılmasına neden olacağını sözlerine ekledi.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

İsrail’in işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’da ramazan ayında kulluk görev edenlere saldırması ve Şeyh operatör mahallesi sakinlerini evlerinden zorlukla çıkarma planı alanda gerginliği tırmandırmıştı. Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti.

Kaynak: Anadolu ajansı / Gülşen Topçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.