İsrail’in Gazze saldırılarında bilanço ağırlaşıyor! Can kaybı 65’e yükseldi-haberi

Gazze’deki Filistin sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, İsrail‘in 10 Mayıs Pazartesi gününden bu yana Gazze’nin çeşitli bölgelerine düzen ettiği saldırılarda ölü ve yaralı sayısının arttığı ifade edildi.

İsrail saldırılarında 16’sı çocuk, 5’i kadın olmak üzere 65 Filistinli hayatını kaybetti, yaralı sayısının ise 365’e çıktığı kaydedildi.

HAMAS, İKİ İSRAİL KENTİNE 65 ROKET ATTI

Bu saldırılara Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail’in güneyindeki Dimona ve Aşdod şehirleri ile Gazze açıklarındaki tek gaz platformunu yüzlerce roketle amaç aldığını duyurdu.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Dimona kentine 15, Aşdod şehrinde de 50 roket atışı gerçekleştirildiği belirtildi.

“Gazze açıklarındaki Siyonistlere ait gaz platformuna da roket atışları gerçekleştirdik.” denilen açıklamada, mevzubahis gaz platformuna atılan roket sayısına ait ise bilgi verilmedi.

İsrail, Kassam Tugaylarının Gazze’den fırlattığı roketlerin can kaybına veyahut Parasal hasara yollar açıp açmadığına ait Daha İzah yapmadı.

LİD KENTİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Lid şehrinde tek Yahudinin Filistinliyi öldürmesiyle başlayan olaylar hasebiyle gece sokağa çıkma yasağı duyuru edildi. Anadolu ajansı muhabirine konuşan İsrail zabita Sözcüsü Micky Rosenfeld, sokağa çıkma yasanın mahalli saat ile 21.00 ila 04.00 arasında olabilitesi çok olacağını söyledi. Uygulamanın kaç vakit süreceğinin Daha belli olmadığını belirten Rosenfeld, bunun için “sahadaki vaziyete bakarak” dahada ardindan karar vereceklerini söyledi.

NETENYAHU’DAN SALDIRILARA ayni ritimde devam MESAJI

Netanyahu, Tel Aviv’deki tek hastanede Bir gün evvel akşam Hamas’ın düzen ettiği roket saldırılarında yaralananları ziyaret etti.

Ziyaret sonrası gazetecilere kısa tek İzah yapan Netanyahu, Gazze’ye baz alinarak Bir gün evvel gerçekleştirilen sema saldırısında Hamas’ın üst düzey komutanlarının tesirsiz vaziyete getirildiğini ve Hamas’a düş dahi edemeyeceği şekilde vuruş vuracaklarını savundu.

Netanyahu, İsrail’in Hamas’a çok dahada çok tek güçle karşılık verdiğini ve bunun için ayni ritimde devam edeceklerini söyledi.

OLAĞANÜSTÜ HALİN UZATILMASI istek EDİLDİ

Öte istikametten İsrail müdafaa Bakanı Benny Gantz, Gazze Şeridi’ne takriben 80 kilometre mesafedeki bölgeler amaciyla fevkalade durum uygulamasının iki hafta dahada uzatılmasını istek etti.

ÖLDÜRÜLEN HAMAS KOMUTANI SAYISI 6’YA YÜKSELDİ

İsrail-Filistin arasındaki şiddet olayları çogalarak ayni ritimde devam ederken, İsrail güçlerinin Gazze’deki Hamas hedeflerine baz alinarak sema saldırıları neticesi Hamas’ın dört üst düzey yetkilisi hayatını kaybetti.

Hamas Hareketi, işgalci İsrail’in sema saldırılarında aralarında Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları’nın Gazze Şehri Komutanı Bassem Issa da dahil dört üst düzey yetkilinin öldürüldüğünü doğruladı. Saldırıda hayatını kaybeden başka üç kişinin ise Siber kumanda öncüsü Jamaa Tahla, mühimmat imalat bölümünde Araştırma ve Özel Projeler Başkanı Jamal Zabeda ve Mühimmat Bölümü Başmühendisi Hazzem Hatib olduğu açıklandı.

Öte istikametten Hamas’ın Teknik İstihbarat Bölümü’nün başında bulunan Sami Radwan ve silah imalat bölümünde endüstriyel ekipmanlardan sorumlu Walid Smali de Hamas tesislerine İsrail tarafından düzen eden dahada evvelki saldırılarda öldürülmüştü.

KUDÜS VE GAZZE’DEKİ OLAYLAR

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı.

Bunun üstüne İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını duyurmuştu.

Kaynak: Anadolu ajansı / Safiye Karabacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.