İsrail’deki üniversite araştırdı: Türk donanması, Doğu Akdeniz’deki en güçlü donanma-haberi

Hayfa Üniversitesi Siyasi ve Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan ve ocakta 2021’de yayımlanan araştırmaya göre, nihayet yirmi senede Türk donanması, çehresini ve gücünü değiştirdi. Araştırmada, Türk Deniz Kuvvetlerindeki bu değişikliğin, tasarlanan denizcilik stratejisinin tek meyvesi olduğuna dikkat çekilerek, Türk donanmasının, Doğu Akdeniz‘deki en kuvvetli donanma olduğu belirtildi.

“BU MUHTEMEL TEHDİDİ CİDDİYE ALALIM”

“Türkiye’nin yükselen deniz gücünün, İsrail amaciyla gelecekte potansiyel tek tehdit ve alan okuma oluşturacağı” hipotezinin de tartışıldığı araştırmada, Tel Aviv yönetiminin, ‘bu muhtemel tehdidi’ ciddiye alması gerektiği ikazı yapıldı.

“TÜRKİYE BÜYÜK BİR ÜSTÜNLÜK KAZANACAK”

Araştırmada, “Ankara’nın filosunu ani çok sene içinde gelişmiş 6 denizaltıyla güçlendireceği, Türk Deniz Kuvvetleri’nin böylelikle 12 ila 14 gelişmiş denizaltıya sahip olacağı ve bu Vaziyetin İsrail karşısında Türkiye’ye hatri sayilir büyüklükte tek üstünlük kazandıracağı” kaydedildi. Türk donanmasının vurucu gücüne ve müdahale kabiliyetine de işaret edilen araştırmada, Türk Deniz Kuvvetleri’nin, Karadeniz ve doğu Akdeniz’de Türkiye’ye eşsiz tek hücum yeteneği sağlayacağı ifade edildi.

Kaynak: Anadolu ajansı / Zeynep Tüfekçi Gülay

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir