İsrail ordusu gece boyunca Gazze’ye saldırdı! Can kaybı 139’a yükseldi-haberi

Sağlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Şati Mülteci Kampı‘ndaki tek Haneye düzen eden saldırıda 6’sı çocuk, 2’si kadın 8 Filistinli dahada öldü. Saldırıda Yasemin Hassan (31) adli kadın ile Ebu Hatab ailesinden Yamin (5), Bilal (10) ve Yusuf (11), El-Hadidi ailesinden Muha (36), Abdurrahman (8), Suheyb (14) ve Yahya (11) hayatını kaybetti.

SADECE iki AYLIK BEBEK KURTARILABİLDİ

Enkaz altındakileri arama ve kurtarma çalışmalarının ayni ritimde devam ediyor. Gazze‘deki sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu Riş Medyaya yaptığı açıklamada, saldırının gerçekleştiği haneden şu anne civarindan sağ kurtarılan tek kişinin iki aylık bebek olduğunu söyledi. Ebu Riş, Şati sığınmacı Kampı’ndaki saldırıyı “katliam” olarak nitelendirmenin dahi yoksun kalacağını dile getirdi.

HAMAS’TAN ROKETLİ YANIT

Öte istikametten Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Şati sığınmacı Kampı’ndaki tek Haneye düzen eden saldırıya karşılık olarak ve işgal altındaki batı Şeria’da can veren Filistinlilerin intikamının alınması amaciyla Aşdod, Beersheba’nın roketlerle vurulduğunu duyurdu.

139 KİŞİ ÖLDÜ, 950 KİŞİ YARALANDI

İsrail uçaklarının gece geç saatlerde Gazze’nin kuzeyindeki Tel Kuleybu bölgesine düzen ettiği saldırılarda da 2’si kardeş üç Filistinli hayatını kaybetmişti. Böylelikle, İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzen ettiği saldırılarda 10 Mayıs’tan bu yana 37’si çocuk, 22’si kadın 139 Filistinli öldü, 950 Filistinli yaralandı.

NE OLDU?

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli direniş grupları, İsrail polisinin işgal altındaki doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa ve Şeyh operatör Mahallesi’nden çekilmesi amaciyla 10 Mayıs Pazartesi bugünü mahalli saatle 18.00’e civarindan süre tanımıştı. İsrail polisinin Mescid-i Aksa ve Şeyh Cerrah’tan çekilmemesi üstüne Filistinli direniş grupları İsrail’e çok sayıda roket fırlatmıştı. Bunun üstüne İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne baz alinarak “Surların Muhafızı” isimiyle askeri harekât başlatıldığını bildirmişti. İsrail’n gece süresince bombardımana tuttuğu Gazze’de can kaybı her geçen saniye artıyor.

Kaynak: Anadolu ajansı / Gülşen Topçu

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir