İşkenceci eşini öldüren Melek İpek tahliye edildi-haberi

Antalya Adliyesi’nde 3’üncü Ağır karar Mahkemesinde görülen 3’üncü duruşmaya maznun Melek İpek, Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’nden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı. Saat 16.30’da başlayan duruşmada İpek’in kara tek kazak giydiği ve yüzündeki yaralama izlerinin iyileştiği görüldü. Duruşmada maktul Ramazan İpek ile Melek İpek’in avukatları hazır bulundu. Duruşmayı tarafların yakınlarının yanı sıra, STK’lar ve kadın dernekleri de takip etti.

“OLAYDA TAKSİRDEN BAHSEDİLEMEZ”

Duruşmanın savcısı esas hakkındaki mütalaasında, Melek İpek’in kast olmaksızın “taksirle insan öldürme” suçundan iki seneden 6 seneye civarindan hapsini istek etti. Müşteki Esma ve Murat İpek’in avukatı Ziya Berkhan Yaman, savcının esas hakkındaki mütalaasına katılmadığını ifade ederek, “Olayda taksirden bahsedilemez. maznun kendisini ve çocuklarını savunmak emeliyle cinayet işlediği istikametindeki savunmalarına bakacak olursak, olayda şiddet ön plana çıkarılıyor. Melek İpek’in savunma talebi yoktur. Melek İpek, neden kaçmadı, kurtulma imkanı varken neden gitmedi. 12 senelik birliktelikte kişi kolluk kuvvetlerine müracaat etseydi netlikle art dönüş olurdu. savunma kararlarını tartışabileceğimiz yerler mahkeme salonlarıdır. Burada 20’ye yakın şahit dinledik. müsterek tanıdıkları devamlı şiddet öyküsünden bahsetmediler. 12 senedir Melek İpek’e şiddeti hiçbir şahit doğrulamadı. Tanıkların olay gecesine değin tek verileri yok, Melek İpek’in anlattıklarıyla tanıkların anlattıkları örtüşmedi” dedi.

“BU SIR ONLARLA kabre GİDECEK”

Melek’in Ramazan’dan kurtulmaya baz alinarak tek art planı olduğunu argüman eden Ziya Berkhan Yaman, “Maktul olaydan evvel kız kardeşi Dudu ile mesajlaşıyor. Kız kardeşine ‘Jandarmadan birisi var. Melek’le görüşüyor. Melek mesajlarını benden gizliyor” diye kardeşine ileti atıyor. isimi geçen şuurlu çavuş şiddet olayları başlamadan evvel Melek İpek’le mesajlaşıyor. Burada Melek, ‘Rahat konuşamıyorum’, zaptiye da ‘Tamam canım ‘diye cevap veriyor. Kimsenin bilmediği tek hikaye var. Maktul öldü, maznun anlatmıyor. Belki de bu giz onlarla kabre gidecek” dedi.

Avukat Ziya Berkhan Yaman, çocuklara kurgulanmış ifade verdirildiğini ileri sürerek, “Boğuşmada silah rastgele patlamıştır. Ortada boğuşma yoktur. Kriminal raporda bunu söylemektedir. Otopsi raporunda ‘boğuşma var’ denilmiştir. bu yüzden otopsi raporuna değil, kriminal raporuna saygınlık edilmelidir. Ortada kast vardır. Maktul içeri girer girmez maznun direk kalbi bölgesine amaç alarak ateş etmiştir. Ortada eşe karşı kasten tasarlayarak erkek öldürme fiili vardır. Tahrik uygulanacak ise de en üst sınırdan değil, en asagi sınırdan uygulanması gerekir” diye konuştu.

“EŞİME YALVARMAYA BAŞLADIM ÖLDÜRMESİN DİYE”

Sanık Melek İpek ise gözyaşları içinde eşinin kendisini o vakit evvel kez dövmediğini anlatarak, “İlk sefer de kelepçe takmadı. tek iki saat dövüp bırakıyordu. hergün hayatımıza ayni ritimde devam ediyorduk. O vakit çok farklıydı. İlk gece silahı ateşlediğinde Mermi pencereye değil bana gelseydi şu vakit can vermiş olacaktım. Çocuklarımın önünde bendeniz ölecektim. Banyoda ellerim kelepçeli yatarken, bendeniz çocuklarımın sesini duymadığımda onları öldürdüğünü düşündüm dua ettim. Çocuklarımın acısını gösterme diye yakarmaya başladım. Çocuklarımın sesini duyunca dua ettim. O saate civarindan çektiğim acıları soğuğu unuttum. Eşime yalvarmaya başladım öldürmesin diye. bendeniz 14 sene süresince sesiz sedasız çıksın hayatımdan diye dua ettim. Çocuklar doğmadan evvel kendimi öldürmeyi düşündüm. Ama eşimin can vermesini Katiyen aklımdan geçirmedim. Bu vakte civarindan Suskunca hayatımızdan çıkmasını istedim. Eşimin öldüğü içinde çok üzgünüm. Ama o vakit silah patlamamış ve can vermiş olmasaydı bendeniz can vermiş olacaktım, çocuklarım can vermiş olacaktı. Şiddeti Yalnızca bana değil, Melike’ye de gösteriyordu. Melike uzaklaştırma kararı aldırdığında şiddeti ayni ritimde devam ediyordu. Vücudunda iz kalmasın istiyordu. bu yüzden de güneş panelinde bulunan aküyle akım saglamak istiyordu. Melike’yi benim aracılığımla yanına çekmek istiyordu, bendeniz ona da üzülüyordum” diye konuştu.

“BEN BÖYLE OLMASINI HİÇBİR vakit İSTEMEDİM”

Sanık Melek İpek’in avukatı Ahmet Onaran ise mütalaaya katıldıklarını ifade ederek, oturum arasında sundukları 19 sayfadan oluşan yazılı beyanlarını tekrar ettiklerini belirtti. nihayet sözünü söylemesi istenen Melek İpek, “Ben bunun benzeri olmasını Katiyen istemedim” dedi.

Mahkeme karar amaciyla ara verdi. Aranın derhal peşinden mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme Melek İpek’i “Meşru savunmada sınırın aşılması mazur görülebilecek tek heyecan, korku ve telaştan ileri gelmiş ise faile karar verilmez” hükmü gereği tahliye etti. Kararla cezaevinde kaldığı 108’inci günün nihayetinde özgürlüğüne kavuşan Melek İpek gözyaşlarına boğuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.