İngiltere’de otel karantinasına girmek istemeyen yolcular Türkiye üzerinden seyahat ediyor-haberi

İngiltere’nin koronavirüs önlemleri kapsamında ‘kırmızı liste’ye aldığı olay sayısı çok ülkelerden yolcu edenler, otelde karantina uygulamasından kaçınmak amaciyla Türkiye üzerinden uçuş yapıyor. Türkiye, 39 ülkenin bulunduğu listede bulunmuyor.

21 BİN LİRALIK giderden KURTULUYORLAR

Bu ülkelerden İngiltere’ye gidecek yolcular, İngiltere’de otelde karantina amaciyla ödeyecekleri kişi başına 1750 sterlin (yaklaşık 21 bin lira) giderden kaçınmak amaciyla evvel İstanbul’daki tek otelde konaklıyor ve uçuşuna oradan ayni ritimde devam ediyor. İstanbul’dan gelen yolcuların ise İngiltere’ye varışlarında hanede karantinada olması gerekiyor.

İNGİLİZLER, TÜRKİYE ÜZERİNDEN DÖNERSE Yalnızca ev KARANTİNASINDA KALIYOR

İstanbul’daki tek otel çalışanı, Pakistan, Hindistan ve Bangladeş benzeri ‘kırmızı liste’ ülkelerinden yolcu eden İngiliz vatandaşlarının kalışına şahitlik ettiğini söyledi. BBC Ayrı olarak Pakistan’dan İngiltere’ye gelen yolcularla da görüştü. Bu yolcular, yakınlarının düğün veyahut cenazesine katıldıklarını, dönüşte otelde kalacak bütçelerinin olmadığını ifade etti.

Yolcular, listede olmayan rastgele tek ülkeden İngiltere’ye döndükten ardindan 10 vakit hanede karantinada kaldıkları sürece hükümetin Kovid önlemlerini ihlal etmiş olmuyor.

KIRMIZI LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

İngiltere, yolcu düzenlemeleri kapsamında, Kovid-19 vakalarının yoğun şekilde görüldüğü Bir takım ülkelerden yolcu edenlere 10 vakit devletin onayladığı tek otelde karantinada kalmasını mecburi tutuyor.

Bu otel konaklaması kişi başına takriben 1750 sterline esya oluyor ve bu gideri yolcuların karşılaması gerekiyor.

SEYAHAT ACENTASI ORGANİZASYONU DOĞRULADI

Bradford’taki Oltrax Travel yolcu acentasından Ascher Khawaja, Pakistan’dan yolcu eden Bir takım müşterilerinin çok otel masraflarıyla karşı karşıya kaldığını, bu yüzden bazılarının dönüş yapamadıklarını belirterek, ülkemiz üzerinden 15-20 yolcu örgütlü ettiğini söyledi.

Khawaja, İstanbul’da otel masrafıyla birlikte toplaminda giderin 600 sterlin civarında olduğu ve İngiltere’deki 1750 sterlin otel masrafı karşısında bunun ahenk gösteren görüldüğünü belirtiyor.

İngiltere, 29 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında ‘tam kapanma’ uygulamasına geçilmesine karşın Türkiye’yi “kırmızı liste”ye almadı.

Yurtdışından Türkiye’ye giriş yapan yolcuların nihayet 72 saatte yaptırdıkları negatif PCR testi neticenini ibraz etmeleri gerekiyor. Ülkeden ayrılırken de test yaptırılması gerekiyor.

Yabancı turistler ülkedeki kapanma uygulamalarından muaf tutuluyor.

“EKSTRA TATİL GİBİ”

İngiltere’nin Bradford şehrinde yaşayan Mohammed Saad, 23 Mart’ta cenaze amaciyla Pakistan’a gittiğini, 10 Nisan’da ise dönüş biletinin olduğunu, ama tek vakit evvel Pakistan’ın ‘kırmızı liste’ye alınması hasebiyle İngiltere’de otelde karantina uygulamasına maruz kalacağı amaciyla biletini değiştirmek istediğini, bunu başaramayınca da 16 yaşında olan erkek çocuğu ile İstanbul’a gidip 10 vakit otelde kaldığını anlatıyor.

450 sterlin civarında masrafı olduğunu belirten Saad, “Ekstra tatil benzeri oluyor. derhal peşinden otel karantinasına elbet olmadan İngiltere’ye gelebiliyorsunuz” diyor.

“PAKİSTAN’DAN DÖNERKEN İSTANBUL’DA ÇOK SAYIDA İNGİLİZLE KARŞILAŞTIM”

21 yaşında olan öğrenci Hashir ise Pakistan’dan dönerken İstanbul’da havalimanında Bir hayli İngiliz yurttaşı ile karşılaştığını söylüyor.

Otel karantinası masrafı amaciyla “O parayı bulmam mümkün değil, üniversite öğrencisiyim” diyen Hashir, 7 Mayıs’ta İngiltere’ye döneceğini anlatıyor.

45 yaşında olan ticari taksi sürücüsü Zulfiqar Ali ise İngiltere’nin Leeds şehrinde yaşadığını, 24 Nisan’da Pakistan’dan İstanbul’a geçtiğini belirterek “11 gece amaciyla 100 sterlin ödedim. Yemekler de çok ucuzdu” diyor.

Ali, İngiltere’ye 5 Mayıs’ta döneceğini söylüyor.

“TÜRKİYE’Yİ KÖPRÜ GİBİ KULLANIYORLAR”

BBC Türkçe muhabirleri, İstanbul’da otel çalışanlarıyla da görüştü. tek otel görevlisi, İngiliz vatandaşlarının Türkiye’yi “köprü” benzeri kullandığını söyledi.

Aynı kişi, çalıştığı otelde Pakistan, Bangladeş ve Hindistan’dan gelen yolcuların rezervasyon yaptırdığını belirtti. Bu ülkeler al listede yer alıyor.

Uluslararası online rezervasyonlara açık tek otelin yöneticisi de Pakistan ve Hindistan’dan İstanbul’a yolcu edenlerin sayısında artış olduğunu belirtiyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, yolcu öncesi nihayet 10 gün içinde ‘kırmızı listede’ olmayan tek ülkeden gelenlerin İngiltere’ye girişi itibariyle tek mesele olmadığını, bu kişilerin hanelerinde karantina olması gerektiğini ifade etti.

Bakanlık, kuralların, al liste ülkelerinden İngiltere’ye girişleri önlemeyi amaçladığını kaydetti.

BAKANLIK İDDİALARI YALANLADI

Türkiye, Hindistan’da olay sayılarının artması üstüne bu ülkeden gelen yolculara iki Mayıs’tan bu yana yurtlarda karantinaya alınması kaidesi getirdi.

Türkiye sağlık Bakanlığı yetkilileri, Hindistan’dan ülkelerine dönecek yabancıların Kovid-19 rizikosu hasebiyle karantinada kalmamak amaciyla Türkiye’ye gelerek tatil yaptıkları iddialarını yalanladı.

Bakanlık, yolcu öncesi nihayet 10 vakit içinde Hindistan’da olup Türkiye’ye gelenler, valiliklerce için yerlerde 14 vakit karantina altında tutulduğunu belirtiyor.

Karantina süresinin nihayetinde yapılan PCR testinin negatif çıkması seklinde bu kişilerin karantinası sonlandırılıyor.

Ayrıca Türkiye’ye giriş uygulamak isteyenlerin de nihayet 72 saat içinde yapılmış PCR testlerinin negatif olması gerekiyor.

BBC
Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir