İlker Başbuğ’a 3 yıla kadar hapis istemi-haberi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel tahkikat Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, İlker Başbuğ “şüpheli” sıfatıyla, aralarında AK Parti Rize İl Başkanlığı, AK Parti kent ve kaza başkanları ile kadın kolları başkanlarının da bulunduğu toplaminda 166 kişi de ‘müşteki’ sıfatıyla yer aldı.

İDDİANAMEDE vuruş İMASINA İŞARET EDİLDİ

İddianamede, Daha önceki Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un dört Ocak 2021’de Cumhuriyet Gazetesi’ne “Eğer Menderes, 25 Mayıs 1960 bugünü Eskişehir’de acele seçenek tarihini açıklasaydı, 27 Mayıs askeri darbesi hatri sayilir büyüklükte tek olasılıkla önlenebilirdi. Zira acele seçenek kararı alınmış tek hükümete karşı tek askeri darbenin gerçekleştirilmesi açıkça milletin siyasi idaresine de vurulacak tek vuruş olurdu” ifadelerini kullandığı kaydedildi. Başbuğ’un söyleşisinde ‘darbe’ imasında bulunduğu, bu şekilde “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme veyahut aşağılama” suçunu işlediği öne sürüldü.

SUÇLAMALARI onay ETMEDİ

İlker Başbuğ’un savcılıkça alınan savunmasında, “Türkiye Cumhuriyetinde güç Odaklarının Mücadelesi kitap serisinin üçüncüsü var olan 1961-1980 dönemini o günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirdiğini, suça mevzu ifadelerin dahada evvel tekrar Bir takım yazarlar tarafından da dile getirildiğini, bugünkü olaylarla rastgele tek şekilde münasebet kurulmasının doğru olmadığını” belirterek suçlamaları reddettiği anlatıldı. Başbuğ’un “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan tek seneden üç seneye civarindan hapsi istendi. Dava tek sonraki günlerde İstanbul Asliye karar Mahkemesi’nde görülecek.

BAŞBUĞ yasamsal MEDYADAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

İlker Başbuğ, 10 Şubat’ta Çağlayan’daki İstanbul hak Sarayı’na gelerek ifade vermişti. Başbuğ ifadesinin derhal peşinden da yasamsal medya hesabından “Son kitabım ülkemiz Cumhuriyetinde güç Odaklarının Mücadelesi, kitap serisinin üçüncüsüdür. Bu kitap 1961-1980 dönemini o günün şartlarında ve o günlerde gelişen olaylar çerçevesinde değerlendirmektedir. dört ocakta 2021 bugünü tek gazetede bu kitabın tanıtımıyla alakalı tek söyleşim yayınlandı. Bu söyleşiden devinim edilerek hakkımda hatali duyurularında bulunuldu. Hukukun üstünlüğünün olabilitesi çok olduğu, var olduğu tek ortamda bu söyleşiden tek hatali unsuru çıkartılabilmesi mevzubahis dahi olamaz. Bu nedenlerle bu hatali duyurularına saygınlık etmiyorum. Bu inançla da bu hatali duyurularına karşı hiçbir şekilde müdafaa yapmayacağım. Bu davranış anayasaya hukukun üstünlüğüne ve kendime var olan saygımın doğal sonucudur” şeklinde İzah yapmıştı.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.