İlk kez atanacak memurları ilgilendiren ‘Güvenlik Soruşturması’ yasalaştı-haberi

Muhalefetin oylarıyla reddedilen ve dahada ardindan tekrar getirildiği Meclis’ten geçen, kamuya evvel kez atanacaklar amaciyla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması getiren 18 maddelik kanun bugünkü Resmi Gazete‘de yayımlandı.

KANUN NELERİ İÇERİYOR?

Buna göre güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar, “Kurum ve kuruluşlarda, görevli olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları seklinde hükümet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, dahil ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veyahut tehlikeye düşebileceği bilgi ve dokümanların bulunduğu saklılık dereceli birimler, ulusal müdafaa Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, kıyı güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak halk personeli, karar infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel, halk kuruluş ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler, üst kademe halk yöneticileri, hususi kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına elbet tutulan kişiler, ulusal güvenlik açısından stratejik ehemmiyeti haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veyahut çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler” şeklinde sıralandı.

Güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasındaki konulara ek olarak kişinin; görevin gerektirdiği niteliklerle alakalı kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerindeki olgusal verilerinin, yabancı hükümet kurumları ve yabancılarla ilişiğinin, pkk terör örgütleri veyahut hatali işlemek emeliyle kurulan örgütlerle eylem birliği, bağlantı ve iltisak içinde olup olmadığının, var kayıtlardan ve kişinin görevine yansıyacak hususların denetime elverişli olacak yöntemlerle yerinden araştırılmak suretiyle tespit edilmesini içerecek.

DEĞERLENDİRME KOMİSYONU KURULACAK

Güvenlik soruşturması, kişinin birincil derece yakınlarını kapsam dışı bırakacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması neticeninde elde edilen verilerin değerlendirilmesi emeliyle Değerlendirme Komisyonu kurulacak. Değerlendirme Komisyonu, Cumhurbaşkanlığında İdari İşler Başkanı’nın görevlendireceği tek üst kademe yöneticisinin, TBMM Başkanlığı’nda genel sekreter yardımcısının, bakanlıklarda bakanimiz yardımcısının, başka halk kuruluş ve kuruluşlarında en üst yöneticinin görevlendireceği tek üst kademe yöneticisini olabilecek ve komisyon beş kişiden oluşacak.

Kişisel verilerin işlenme emelinin ortadan kalkması seklinde veyahut her vaziyette iki sene nihayetinde Değerlendirme Komisyonunca silinecek. Dışişleri Bakanlığı aday iş memurluğu ve konsolosluk ile vatan dışında istihdam edilecek çalisan amaciyla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacak.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir