IFAB elle oynama kuralında değişikliğe gitti! Kasıt yoksa gol iptal edilmeyecek-haberi

Spor Toto Süper Lig‘in evvel yarısında Fenerbahçe‘nin alanında Konyaspor’u ağırladığı mücadele çok konuşulmuştu. Sarı-lacivertlilerin Pelkas ile bulduğu gol, Enner Valencia’nın golden evvel elle oynadığı gerekçesiyle iptal edilmişti. IFAB tam da bu pozisyonlar amaciyla tertemiz tek karar aldı ve kaide değiştirdi.

FIFA’dan yapılan izaha göre, 135. IFAB senelik genel Kurulu, video konferans yoluyla düzenlendi. Futbol Oyun Kuralları’nın fauller ve suistimallerle alakalı 12. maddesinde Bir takım değişikliklere gidildi ve kuralın uygulanışı açıklığa kavuşturuldu.

ARTIK HER ELLE DOKUNMA İHLAL DEĞİL

Elle oynama pozisyonlarının yorumlanmasının, hatalı uygulamalar hasebiyle her vakit tutarlı olmadığı ile alakalı uzlaşan üyeler, tek oyuncunun elinin/kolunun topa her dokunuşunun ihlal olmadığını doğruladı.

Vücudu “doğal olmayan şekilde büyüten” el/kol kriteri açısından hakemlerin, hareketin ihlal olup olmadığını belirlemede muhakemelerini kullanmayı sürdürmesi gerektiği kararlaştırıldı.

“HÜCUM OYUNCUSU kazaen ELLE OYNARSA GOL SAYILACAK”

Bir oyuncunun kazaen elle oynaması neticesi takım arkadaşı gol atar veyahut gol pozisyonuna girerse, bunun artık kaide ihlali sayılmaması istikametinde karar alındı.

Elle oynama kuralının ihlal edildiği vaziyetler ise şöyle ifade edildi:

“Bir oyuncu, elini/kolunu topa doğru devinim ettirerek topa elleri/kollarıyla maksatlı olarak dokunursa, eli/koluyla doğal olmayan şekilde vücudunu büyüterek elinin/kolunun topa temas etme rizikonunu arttırırsa, kazaen dahi olsa eliyle/koluyla gol atar veyahut eliyle/koluyla topa değdikten ardindan gol atarsa, kaidesi ihlal eder.”

Oyuncular, antrenörler ve hakemlerin, değişikliklere alışması amaciyla kuralların tek Haziran adina tek Temmuz’da yürürlüğe girmesine imkan tanındı. ama arzu eden federasyonların, dahada evvel için tarihte değişiklikleri yasama geçirebileceği de belirtildi.

KAFA ÇARPIŞMALARINDA DEĞİŞİKLİK KURALI 2022’YE civarindan DENENECEK

Kurulun aldığı karar doğrultusunda, baş çarpışmaları neticesi sakatlanan futbolcular amaciyla takımlara ekstradan farklık hakkı verilmesi kaidenine ait denemeler, 2022’nin ağustos ayına civarindan ayni ritimde devam edecek.

IFAB, sahada baş çarpışması hasebiyle sakatlık yaşayan oyuncuların, takımlarının mücadele esnasında değişim hakkı dolsa da oyundan alınabilmesi ve adina başka tek oyuncu alana dahil edilebilmesine imkan tanımak istiyor.

Kuralın kötüye kullanımının engellenmesi emeliyle tek takım bu yüzden ekstradan oyuncu farklığı yaptığı halde rakip takımın da mücadele esnasında bu uygulamadan faydalanması ön görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.