İçişleri Bakanlığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Ekrem İmamoğlu için soruşturma iddiasına ilişkin açıklama-haberi

İçişleri Bakanlığı veİstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile alakalı çıkan tahkikat açıldığına değin haberlere ait peş peşe İzah yaptı.

Konuya ait İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Bahse mevzu haberde yer aldığının aksine, Bakanlığımızca yapılan işlem tek tahkikat olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üstüne başlatılmış tek ön analiz niteliğindedir. Ön analiz ise, 4483 sayılı Memurlar ve başka Kamu Görevlilerinin Yargılanması ile alakalı kanun uyarınca yürütülmekte ve iddianın Savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek nitelikte olup olmadığını alana koymayı amaçlamaktadır. Ön analiz neticeninde Savcılıkça tahkikat açılmasını gerektirecek yeterlilikte delil elde edilmesi vaziyetinde görevli mevki tarafından tahkikat desturu verilmekte, başka vaziyette ise verilmemektedir” ifadeleri kullanıldı.

İÇİŞLERİ’NDEN SÖZ KONUSU HABERLERE İLİŞKİN BİLGİLENDİRME GELDİ

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan izahın tamamı şu şekilde:

“4 Mayıs 2021 tarihindeki Cumhuriyet Gazetesinde; ‘İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet Türbesinde elleri arkadan bağlanmış şekilde yürümesinin İçişleri Bakanlığını harekete geçirdiği, elleri arkasında gezdiği amaciyla ile alakalı tahkikat açıldığı ve Mülkiye Müfettişi tarafından ifadesinin istendiği’ şeklinde özetlenebilecek haberin yer alması üzerine, aşağıdaki izahın yapılmasına neden duyulmuştur.

İFADE HENÜZ MÜFETTİŞE ULAŞMADI

Kayıtlarımızın tetkikinde; İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına ‘İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun görevinden uzaklaştırılan HDP’li Belediye Başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, ziyaret ettiği belediye başkanlarının ve anılan partinin teröre var olan yardımlarını desteklediği, tek ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı’ iddialarını bulunan şikayette bulunulduğu, Başsavcılık tarafından da 10/09/2020 tarihindeki yazıyla İçişleri Bakanlığından işlem yapılmasının istek edildiği, Başsavcılığın talebi üstüne 4483 sayılı Memurlar ve başka halk Görevlilerinin Yargılanması ile alakalı kanun uyarınca Bakanlık makamının 24/01/2021 tarihindeki onayı üstüne Mülkiye Müfettişi görevlendirildiği, müfettiş tarafından da 28 Nisan 2021 tarihinde ifade isteginde bulunulduğu, ifadenin Daha müfettişe ulaşmadığı anlaşılmıştır.

SORUŞTURMA YOK, ÖN İNCELEME YAPILIYOR

Bahse mevzu haberde yer aldığının aksine, Bakanlığımızca yapılan işlem tek tahkikat olmayıp, Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üstüne başlatılmış tek ön analiz niteliğindedir. Ön analiz ise, 4483 sayılı Memurlar ve başka halk Görevlilerinin Yargılanması ile alakalı kanun uyarınca yürütülmekte ve iddianın Savcılıkça soruşturulmasını gerektirecek nitelikte olup olmadığını alana koymayı amaçlamaktadır. Ön analiz neticeninde Savcılıkça tahkikat açılmasını gerektirecek yeterlilikte delil elde edilmesi vaziyetinde görevli mevki tarafından tahkikat desturu verilmekte, başka vaziyette ise verilmemektedir.

“RUTİN BİR İŞLEM”

4483 sayılı Yasanın 6’ncı maddesi gereğince; ön analiz sürecinin tamamlanabilmesi için, ile alakalı analiz yapılan görevli veyahut başka halk görevlisinin ifadesinin alınması zorunluluğu bulunmaktadır. İfade istek edilmesi, halk görevlisi ile alakalı netlikle tahkikat desturu verileceği mananına gelmeyip, müdafaa yapabilmesi amaciyla kendisine yasal olarak bilinen tek dogruluk olduğundan müfettiş tarafından bitirmesi mecburi var olan rutin tek işlemdir.

MÜFETTİŞ için RAPOR DÜZENLENECEK

Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üstüne başlatılan bu ön analiz sürecinde de başka görevliler gibi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan da ifade istek edilmiştir. İfadenin gelmesini müteakip, müfettişçe ‘soruşturma desturu verilmesi’ veyahut ‘verilmemesi’ kanaatiyle ön analiz raporu düzenlenecek, görevli merci tarafından bahse mevzu kararlardan biri verilerek, ilgililere tebliği ile de asama tamamlanmış olacaktır.”

BAŞSAVCILIK’TAN DA AÇIKLAMA GELDİ

İmamoğlu’na tahkikat açıldığı iddialarıyla alakalı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İzah yaptı. Açıklamada, “Bazı medya yayın kuruluşlarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile alakalı tahkikat başlatıldığını bulunan haber ve paylaşımlarla alakalı olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi emeliyle medya izahı yapılması gereği hasıl olmuştur” denildi.

SORUŞTURMA İZNİ VERİLMESİ HALİNDE HAREKETE GEÇİLECEK

Açıklamada, “Cumhuriyet Başsavcılıklarının elektronik posta adresleri ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden ulaşan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘Fatih Sultan Mehmet Han Türbesini ziyareti esnasında saygısızlık yaptığına ve HDP Belediye Başkanlarını ziyaret ederek görevini kötüye kullandığına’ baz alinarak ihbarlar kayda alınmıştır. Akabinde ilgilinin halk görevlisi olması hasebiyle yasal zorunluluk uyarınca (4483 sayılı Memurlar ve başka halk Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun) İçişleri Bakanlığı’ndan tahkikat açılması amaciyla destur istenmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile alakalı bahse mevzu ihbarlarla alakalı olarak yürütülen rastgele tek tahkikat bulunmamaktadır. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan analiz neticesinde tahkikat desturu verilmesi seklinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından İhtiyaç duyulan değerlendirmenin yapılacağı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur” verileri yer aldı.

Kaynak: İhlas havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir