HGS ve OGS geçiş ihlalleri artık e-Devlet üzerinden görülebilecek-haberi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, sürücüler amaciyla farkındalık olusturan e-Devlet’te Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) Borç ve Bilgilendirme Hizmeti uygulamasını yasama geçirdi.

ARTIK E-DEVLET’TEN ÖĞRENİLEBİLECEK

Bakanlıktan yapılan yazılı izaha göre, vatandaşların HGS ve OGS bakiyesi yeteri civarindan olmadığı vakitlerde yaptıkları ihlalli geçişlerle alakalı araç sahiplerini savunma Emelli tek bilgilendirme hizmeti başlatıldı. Bu hizmetten evvel karar aldıklarının farkında olmayan vatandaşlar, artık e-Devlet’te yasama geçirilen tertemiz uygulamayla “Araçlarım” bölümüne girerek HGS ve OGS Borç ve Bilgilendirme hizmeti alabilecek.

KATLANARAK tatbik edilen CEZALARIN ÖNÜNE GEÇECEK

Böylece 15 hergün yasal asama nihayetinde ödenmeyen geçiş ücretlerine katlanarak uygulanacak yönetimsel kazanç cezalarının da önüne geçilecek.

VATANDAŞLARIN E-DEVLET BİLGİLERİNİN GÜNCEL OLMASI GEREKİYOR

Açıklamada verilen bilgilere göre, ihlalli geçişler en sık Osman Gazi ve Yavuz Sultan köprüleri; İzmir, Ankara-Niğde otoyolları, Avrasya Tüneli benzeri yap-işlet-devret modellerinde yaşandı. mevzubahis geçişlerin derhal peşinden vatandaşlara 15 vakit içinde iki sefer e-posta ve SMS ile bilgi verilecek. Vatandaşların e-posta ve SMS hizmetlerden faydalanabilmesi amaciyla e-Devlet bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Öte istikametten Bakanlık, araçlarda bulunan HGS geçiş etiketlerinin çeşitli nedenlerle bozulabildiğini ve vatandaşların çoklukla bunun farkına varmadan ihlalli geçiş yaptıklarını belirterek, TÜVTÜRK araç denetim istasyonlarında bu etiketlerin denetim edileceğini ve vatandaşların bu konuyla alakali bilgilendirileceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.