Gri pasaport skandalı büyüyor! İçişleri Bakanlığı 6 belediye için soruşturma başlattı-haberi

Malatya’nın Yeşilyurt Belediyesi tarafından Almanya’ya seminere gönderilen 45 kişiden 43’ünün art dönmemesiyle patlak veren gri pasaport skandalı büyüyor. İçişleri Bakanlığı‘ndan yapılan açıklamada, 12 Mart’ta başlatılan soruşturmanın genişletildiği ve 6 belediyeye tahkikat başlatıldığı kaydedildi.

İçişleri Bakanlığı’nın izahı şöyle:

“Belediyeler aracılığıyla halk görevlisi olmayan kişilere hizmet damgalı pasaport sağlanarak vatan dışına çıkış yapmalarına yönelik, 12 Mart tarihinde Bakanlığımızca başlatılan tahkikat genişletiliyor.

Bu kapsamda, Balıkesir Gömeç, Adıyaman Gölbaşı, Burdur Yeşilova, Yozgat Yerköy, Şanlıurfa Suruç, silahlı güç Korgan belediyelerince ‘dans (folklor) gösterisi’, ‘kültür turu’, ‘gençlik programları’ isimi altında sivil cemiyet kuruluşları ile işbirliği protokolü düzenlenerek, vatan dışına kişiler gönderildiği tespit edilmiştir. mevzubahis olaylarla alakalı Bakanlığımızca Mülkiye Müfettişi görevlendirilerek, tahkikat başlatılmıştır.”

ALMANYA DA HAREKETE GEÇTİ

Malatya’da alana çıkan, derhal peşinden Elazığ ve Ordu’ya sıçrayan gri pasaportla yurtdışına insan kaçırma skandalı beynelmilel krize dönüştü. Almanya, Türkiye’de hizmete mahsus olarak konsolosluk görevlileri, resmi görevliler ile ulusal sporculara verilen ve vizesiz gezisi sağlayan gri pasaport ile alakalı tahkikat başlattı.

HUKUKA AYKIRI BULUNURSA BÜTÜN PASAPORTLAR ŞÜPHELİ vaziyete DÜŞECEK

Türkiye’den kısa süre içinde hakkı olmayanlara nasıl gri pasaport verildiği ile alakalı Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ayrıntılı tek İzah isteneceği öğrenildi. beynelmilel hukukun halk eliyle ihlal edildiği neticenine varılırsa, ülkemiz kaynaklı bütün pasaportlar kuşkulu vaziyete düşecek.

4 farkli SUÇLAMA VAR

Bu arada 43 kişinin Malatya’dan Almanya’ya kaçırılmasında kilit oyun oynayan Ersin Kilit ve şirketi Mega Kilit GmbH ile alakalı da Hannover Başsavcılığı tahkikat başlattı. Kilit’e sahte evrak düzenlemek, evrakta sahtecilik, yabancılar kanununu ihlal ve beynelmilel insan ticareti suçlamaları yöneltildi. Aşağı Saksonya ve Bavyera Eyaleti’nde de mevzu meclis gündemine taşındı. Sözcü’nün haberine göre Kilit’in Yalnızca başka belediyelerle de işbirliği yaptığı, bunun amaciyla Hannover Belediye Başkanı Belit onay ile görüştürme sözü verdiği ama Onay’ın bundan rastgele tek bilgisinin olmadığı öğrenildi.

Yayım tarihi
Dünya olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir