Gluten gerçekten zararlı mı?-haberi

Gluten buğday, arpa, çavdar benzeri tahılların yanı sıra Bir hayli yiyecek ve içecekte bulunur. Hem de diş macunlarında, şampuanlarda ve kremlerde kıvam artırıcı olarak kullanılır. bazı uzman olanlar glutenin Çölyak hastaları dışındaki kişiler amaciyla emniyetli olduğunu belirtirken, kimileri glutenin derhal hemen her biri amaciyla zarar veren olduğunu ileri sürmektedir. Peki hangisi doğru? İşte Endokrin Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil’in bu suale verdiği yanıt…

Yeşim Erbil

Gluten nedir?

Buğday, pirinç, çavdar, arpa, mısır, yulaf, bambu, şeker kamışı benzeri nebatlar “buğdaygiller” familyasındandır. Buğday tanesinin dış bölümü Başka bir deyişle kabuk bölümü kepekten oluşur ve buğdayın yüzde 13-14’üdür. Buğday tanesinin dahil bölümü “endospermdir” ve yüzde 80’ini oluşturur. Bu dahil kısımda nişastalı karbonhidratlar ve doğal tek protein türü var olan “gluten” bulunur.

Buğday tanesinin hatri sayilir büyüklükte bölümünü oluşturan endospermin de içinde “germ” bölümü vardır ve yüzde 3-4’ünü oluşturur. Germ bölümünde çok protein bulunan “Ruşeym” bulunur ve çok yararlıdır. ak ekmek üretiminde buğdayın en faydalı bölümleri var olan Ruşeym ve kepek bölümü atılarak arkada hiç yararı olmayacak nişastalı karbonhidratlar ve gluten kalır. Bu bölüm Yalnızca boş kaloridir. Buğdaygiller serisinin tek kolunda “buğday, çavdar ve arpa” bulunur ve gluten içerir. tek başka kolda “yulaf” vardır ve gluten içermez. Tam buğday veyahut çavdar ürünleri tüketildiği vakit gluten içermekle birlikte, kişi kepek ve ruşeym benzeri faydalı bölümlerini de almış olur.

Hangi besinlerde bulunur?

Gluten; ekmek, pide, pasta, kek, kahvaltılık gevrek, kurabiye, bisküvi, cips, irmik, bulgur, makarna, işlenmiş et, et suyu, hazır çorbalar, salata sosları, kuskus, bira ve Bir takım şarap türlerinde bulunur.

Bağırsaklarda yıllarca kaldığı doğru mu?

Glutenin isminde geçen “glu” kesilmesi yapışkan anlamındadır. Hamurun kıvamı da gluten sayesinde oluşturulur. Glutenin bağırsaklara yapışıp yıllarca kaldığı veyahut glutenin tiroid hormonuna eş yapısı hasebiyle tiroide saldırdığı yolundaki iddiaların hiçbir ilmi ispatı yoktur. Rafine karbonhidratların kesilmesi ile kişiler hemide kilo verebilmekte ayni vakitte da ödem meselesi ortadan kalkmaktadır.  Tam tahıllı ürünlerin ne civarindan tüketilebileceği kişinin kilosuna ve tolerasyonuna bağlıdır. nihayet senelerde özellikle kilo saglamak isteyenler “glutensiz” atıştırmalıklar tüketme eğilimindedir. Bu ürünlerin kalorisi düşük değildir ve bazıları bol miktarda nişasta içermektedir. netice olarak glutenin Tamamiyle kesilmesi Yalnızca çölyak ve ağırbaşlı gluten hassasiyeti var olan kişiler amaciyla gereklidir.

Kimler glutensiz beslenmeli?

Çölyak hastaları veyahut glutene karşı duyarlılığı var olan kişilerin glutensiz beslenmesi doğru olacaktır ama bunların dışında kişi, otoimmün hastalığı olsa dahi miktara dikkat ederek tam tahıllı ürünleri tüketebilir ve glutensiz beslenmesine neden yoktur. Burada asıl mesele işlenmiş ve rafine karbonhidratlardan ırak durulmasıdır. Bu ürünler nişasta ve glutenden oluştuğu amaciyla vücuda tek yararı yoktur. besin değeri olmayan kalori alınmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.