Girişimci kadın, üç bin lirayla başladığı işte sermayesini 300 bin liraya çıkardı-haberi

Evlenmeden evvel çeyizlik eşyalar yapmaya başlayan Kesikoğlu, izdivaç ettikten ardindan da akım işiyle uğraşan eşinin dükkanının tek köşesinde çeyiz yapmaya ayni ritimde devam etti. İşlerinin büyümesi üstüne eşine ait dükkandan ayrılarak 2000 seneninde Atatürk Bulvarı‘nda kendisinin iş yerini açan Kesikoğlu, burada pike, nakış, piko, iğne oyası benzeri işler yaparak satmaya başladı. İşlerini büyütmek istek eden iki bebek annesi Kesikoğlu, 2009 seneninde mikrokredi ile hemide kadına dahada istihdam sağladı ayni vakitte da takriben 300 bin Lira değerinde anaparaya ulaştı.

“MİKROKREDİ her vakit YANINIZDA”

Hatice Kesikoğlu, kazanç kazanmaya başladıktan ardindan aile bütçesine destek olduğunu, kızlarının eğitimine de katkı sağladığını söyledi. Bugünlere tırnaklarıyla kazıyarak geldiğini belirten Kesikoğlu, “Maddi vaziyetim çok iyi değildi, birikimim de yoktu. küçük tek makine ile eşimin dükkanında tek köşede bu işi yapmaya başladım.” dedi.

Kadınların ahenk gösteren ücret özgürlüklerinin olması gerektiğinin altını çizen Kesikoğlu, kadınların ayakları üzerinde durmaları gerektiğini vurguladı.

İş yerini mikrokrediyle büyüttüğünü laf eden Kesikoğlu, “Mikrokrediden Allah razı olsun. Bu iş yerimi onların kredileriyle ayakta tutmaya çalışıyorum. Mikrokredi olmasaydı Sahiden güç vaziyette olurduk. Bankadan her vakit kredi çekemiyorsunuz ama mikrokredi her vakit yanınızda.” diye konuştu.

“ŞU ANDA 300 BİN LİRA GİBİ MALZEMEYE SAHİBİM”

Çankırı’da bu işi yapan Yalnızca kendisinin olduğunu başka çeyiz işi yapanın olmadığına işaret eden Kesikoğlu, “İşe üç bin Lira benzeri tek meblağ ile başladım. Makineyi taksitle aldık. Şu anda 250-300 bin Lira benzeri malzemeye sahibim. Dükkanda makinem, malzemem 300 bin Lira benzeri tek anaparam var. Çankırı’da ne civarindan toy kızımız varsa bunların çeyizlik ihtiyaçlarını bendeniz burada karşılıyorum.” ifadesinde bulundu.

“İL GENELİNDE 350 anne adayi MİKROKREDİDEN FAYDALANDI”

Çankırı Mikrokredi Şube Yöneticisi Dilan Keloğlanoğlu da kent genelinde 350 kadının mikrokrediden faydalandığını söyledi. özellikle salgın döneminde kadınların yanlarında olmaya ayni ritimde devam ettiklerini belirten Keloğlanoğlu, şunları dile getirdi:

“Kadınlarımız kredinin yanında aynı zamanda tek hanede bulunması koşul olan bütün ürünleri bizden haftalık taksitle satın alabiliyor. Başka bir deyişle hemide kredi ile imalat yapıp Haneye kazanç sağlıyor ayni vakitte da evin eksikliklerini bu şekilde saglamak edebiliyorlar.”

Kadın girişimcilerin kendisini çok mutluluk dolu ettiğini ve bu yüzden işine dahada çok motive olduğunu söyleyen Keloğlanoğlu, şunları kaydetti:”Amacım dahada geniş araştırmalar yaparak dahada çok kadını üretime, istihdama eklemek. Kadın girişimcilerimizden ricam, bize web yoluyla veyahut birebir gelip ofisimize müracaat yoluyla bilgi almaları. Kadın girişimcilerimizden de ekstra rica ettiğim nokta, dahada çok kadına mikrokrediyi anlatarak bizimle birlikte bu sevince, bu mutluluğa müsterek olmaları.”

Kaynak: Anadolu ajansı / Muhammed Kaygın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir