Genç oyuncu İlayda Alişan’ın yürek burkan hayat hikayesi! 9 yaşındayken annesini kaybetmiş-haberi

FOX TV erkanlarında yayınlanmaya başlayan masumluk dizisinde Hülya Avşar, Deniz Çakır, Mehmet Aslantuğ ve Serkay Tütüncü benzeri isimlerle başrolü paylaşan İlayda Alişan, Hürriyet‘e verdiği röportajda hayatının kırılması noktasını, oyunculuk serüvenini ve aşka var olan bakışını anlattı.

“9 YAŞINDAYKEN ANNEMİ KAYBETTİK”

“Çocukluğuna değin evvel hatırladığın şey ne?” suali üstüne kalp burkan hayat hikayesinden laf eden oyuncu, “Ben 6-7 yaşlarındayken annemin beni okula uğurlamak amaciyla uyandırdığı ve yumurta pişirdiği tek vakit geldi aklıma. Sık sık gözümün önüne gelir. mutluluk dolu tek çocuktum. Yarım ama mutluluk dolu tek ailede büyüdük.

Annemi bendeniz 9 yaşımdayken kanserden kaybettik. Ablacığım var, bana gözü benzeri bakan, annelik eden… Babam (Remzi Alişan) gazeteciydi, yıllarca Hürriyet’te çalıştı. Şefkatiyle bizi sarıp sarmaladı, sevgiyle eğitti. Sıcacık tek yuvamız vardı, Daha da öyle” diyerek sevenlerini duygulandırdı.

“OYUNCULUK SERÜVENİM LİSEDEYKEN BAŞLADI”

Oyunculuk macerasının babasının tek arkadaşının kimseye haber vermeden kendisini ajansa kaydettirmesiyle başladığını laf eden iyi oyuncu, sözlerine şöyle ayni ritimde devam etti: “Babamın arkadaşının ajansı vardı. Orada benim fotoğraflarımı çekiyorlar ama yıllarca rastgele tek işin içinde bulunmuyorum… Yıllar sonra, bendeniz lisedeyken tek sıra önerisi geldi. müzakereye gittim, deney çekimine girdim ve işe seçildim. Oyunculuk serüvenim de işte bunun benzeri başladı.”

Genç oyuncu İlayda Alişan’ın röportajından kesitler şu şekilde:

Hangi noktada “Bu benim mesleğim olur” dedin?

“Çocukluğumda oyunculukla alakalı hayallerim yoktu. Lise çağlarındaysa sanatla ilgilenir oldum. Okuldan kaçar, tiyatroya, sinemaya giderdim. İlk dizimi çekmeye başladığımda içimde bana kendimi buraya ait olduğumu hissettiren tek ateş vardı. Daha var. Hep de olsun…”

Madem içinde o ateş vardı, neden Bilgi Üniversitesi’nde moda tasarımı okudun?

“Orası belli tek süre karışık. Ailem tek altın bileziğim olsun istedi. bendeniz de o zamanlar şimdiki civarindan gözü kara değildim, emniyetli alan insanıydım. Modaya da çocukluğumdan bu yana hep ilgim olmuştur. tek şeyler tasarlamayı, üretmeyi, kendimi tek şeyler üreterek ifade etmeyi sevdim. Bu manada kendimi en yakın hissettiğim şey oyunculuk dışında modaydı diyebilirim.”

Aşk sence ne?

“Tanımlayamayacağım civarindan uhrevi tek şey.”

Nasıl biri seni etkiler?

“Sonsuz saygı, güven ve heyecan veren, huzuru da huzursuzluğu da hissettiğim… Riyakar, bencil ve tutarsız olmayan, iyi gören, iyi bakanimiz biri beni kendine aşık eder mi? neden olmasın?”

‘Masumiyet’te canlandırdığın Ela, sevdiği erkeğe tek noktadan ardindan saplantı derecesinde bağlanıyor. Aşkın saplantıya dönüşmüş vaziyeti amaciyla ne düşünüyorsun?

“Sağlıksız buluyorum. Kendini doğru yerden besleyen, düşünce gelişimine önem veren, travmalarını yardım alarak çözmüş veyahut çözmeye çalışan insanların dahada sıhhatli sevdiklerini düşünüyorum. bu sebeple hiç saplantılı olmadım diyebilirim.”

“HİÇ ŞİDDETE UĞRAMADIM DEMEK BİLE huzursuz EDİCİ”

Erkek şiddetine maruz var olan tek toy kızı canlandırıyorsun. O oyun alani/sahne çekilirken neler hissettin?

“Oyuncu olarak öncelikli görevim, olay örgüsüne sadık tek şekilde Ela’yı var etmek, ete kemiğe büründürmek. Kadına şiddetin olduğu her sahneyi, şiddete uğrayan bütün kadınların sorumluluğunu üzerimde hissederek oynuyorum. kendisinin oyunculuk bardağımın suyunu oradan dolduruyorum. hemide insan olarak, hemide kadın olarak ayni vakitte da bütün kadınlar adına…”

Sen hiç fiziki veyahut tinsel şiddete maruz kaldın mı?

“Hayatın içinde tabiki psikolojik şiddete maruz kalıyoruz. Kalıyorum. kimi sade tek kalp kırılması bile, nasibini belki tek parça bundan alıyor. rastgele tek fiziki şiddete maruz kalmadım, insanın bu sebeple kendini bahtlı hissediyor olması dahi rahatsız edici. Şiddetin hiçbir türünü onay etmiyorum. Şiddete meyilli, şiddet yanlısı ve şiddeti görmezden gelen insanlar, Başka bir deyişle tek noktada yeteri civarindan bilinç düzeyinde olmayan her biri bunun için dahil. Yaşadığımız toplumda kadın olmanın zorluğu da şiddetin tek parçası zaten.”

‘MeToo’ hareketi bütün dünyaya yayıldı, oyunculardan başka meslektekilere de sıçradı. toy yaşta kadın oyuncu olmanın zorluklarını yaşadın mı?

“Kültürel olarak bu vakaların tek bölümünü örtbas etme eğilimindeyiz. kendisinin adıma toplumda kadın olmanın zorluğunu yaşadığımı düşünüyorum elbette. Umudum dahada aydınlık yarınlar için.”

“İÇİMDE PATLAMANIN YAŞANDIĞI GÜN BENİM KIRILMA NOKTAMDI”

Senin amaciyla muvaffakiyet ne?

“Hayatın bütün istikametlerini yollarım olarak nitelendirirsem, benim amaciyla muvaffakiyet bu yolları aynı kavşakta kazasız buluşturmak mananına geliyor.”

Kırılma noktan nedir, anlatsana…

“Kırılma noktam içimdeki patlamanın yaşandığı gündü. Oyun ateşimin yandığını hissettiğim an, bunun benim kırılma noktam olacağını biliyordum. Hani kimi gününüzü bekliyor olursunuz. dakika dakika, saniye saniye, teker teker sayarsınız. Benim amaciyla de bunun benzeri oldu. Bu durum oyunculuğa nazar açımı değiştirdi, bununla birlikte hayatım da değişti. Buradan anlayabilirsin oyunculuğun benim amaciyla yerini ve hayatımda kapladığı alanı…”

Şu vakit Bir hayli gencin istediği noktadasın. her biri ışıltılı istikametini biliyor. Ama perde arkasında nasıl dertler, stresler var?

“Hayatımı çok minik yaşıyorum, üç-beş Arkadaşım ve ailemle… mutluluk dolu olduğum anlar civarindan değil doğal ama tek noktada stresi ve dertleri de sevmek, onay etmek gerekiyor, hayatın içinden geliyor bana. Bu sebepten kendimi dertlerimle boğmuyorum, şu sıralar perde arkası yorgunluk ve yoğunlukla geçiyor ama bu halimden çok memnunum.”

Kaynak: Hürriyet

Yayım tarihi
Magazin olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir