Gaziantep’te 6 mahalleye yayılan çekirge istilasına karşı mücadele başlatıldı-haberi

İslahiye kazasi merkezine bağlı Amanos Dağları’nın eteklerindeki Kayabaşı, İdilli, Kabaklar, Burunsuzlar ve Kaleobası semtlerinde bulunan araziler çekirge istilasına uğradı. Çekirgelerin ekili arazilere zarar vermesinin ardından, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri çekirgelerin yoğunlukta olduğu bölgelerde incelemede bulunarak çekirgelerle ugras başlattı. Çekirgelerin arazilere verdiği zararın önüne geçilmesi amaciyla 100 dekarlık alanda ilaçlama yapıldı.

100 DEKARLIK ALANDA İLAÇLAMA YAPILDI

Yapılan çalışmalar kapsamında 100 dekarlık alanın ilaçlandığına dikkat çeken İslahiye tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan izahta şöyle denildi:

“İslahiye ilçemizin Bir takım bölgelerinde yoğun tek çekirge popülasyonu tespit edilmesi üzerine, İlçe tarım ve Orman Müdürlüğümüz, köylere ait arazilerde hükümet yardımlı çekirge mücadelesi başlattı. İlçe Müdürlüğümüz teknik elemanlarının nezaretinde köy halkı ile birlikte yürütülen ugras çalışmalarında 100 dekarlık alanda çekirge ilaçlaması yapıldı. Bir hayli kültür bitkisi üzerinde beslenen çekirgeler özellikle toy nebatlar üzerinde dahada hatri sayilir büyüklükte zarar verir. Yoğunlukları çok olduğu vakit zarar oranı da artmaktadır. bu yüzden çalışmalarımız bütün hızıyla ayni ritimde devam ediyor.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı / Kadir ÇELİK

Yayım tarihi
Güncel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir