Futbolda VAR’ın ardından yeni bir sisteme geçiliyor: Yarı Otomatik Ofsayt!-haberi

Bu sezon Türkiye’de ve Avrupa’da Bir hayli mücadelede ofsayt hatasının önüne VAR’la da geçilemedi. FIFA’da futbol geliştirme şefi var olan Arsene Wenger, ‘Yarı Otomatik Ofsayt’ sistemiyle alakalı çalışmalarını bitirmek üzere. tertemiz sistem çok yakında futbola adapte edilecek. Sözcü’deki habere göre; ofsaytta kullanılan sistem, oyuncunun pozisyonunun üç boyutlu modellerini hatıranda oluşturmak amaciyla uzuv izleme ve otomatik top idrak etme amaciyla kullanılan suni zeka tabanlı tek teknoloji.

SENSÖR TEKNOLOJİSİ KULLANILACAK

Geliştirilen sistemde vuruş noktasının doğruluğunu artırmaya baz alinarak çözümler, kamera sistemlerinden sensör teknolojisini kullanarak izleme verilerini içerirken, tek oyuncunun iskeleti, oyuncunun vücudunun hangi bölümünün en önde olduğunu kesinlestirmek amaciyla düzenlenecek. Sistem şu şekilde işleyecek; Doğru vuruş noktası ve top tespiti, sensör teknolojisi ve video verilerini kullanarak takip etme, oyuncunun krampon ucuna civarindan duygulu iskelet modelleme.

POZİSYONU VAR’A BİLDİRECEK

VAR’a derhal hemen hatıranda tek oyuncunun ofsaytta olup olmadığı söylenecek. VAR, oyuncunun ofsayt pozisyonunda etkin olup olmadığını veyahut oyuna dahil olup olmadığını hızlı tek şekilde belirleyebilecek. Ofsayt onaylanırsa, muavin ortada hakem bayrağını kaldırması amaciyla saatindeki al ışıkla üç veyahut beş saniye içinde bilgilendirilecek. tek istisnası, VAR’ın tek oyuncunun oyuna müdahale edip etmediğini, mesele kalecinin görüş alanında olup olmadığını değerlendirmesi gerekebilir. Bu, ofsayt kararının teyit edilmesinde kısa tek gecikmeye neden olabilir.

HIZDAN DOLAYI TESPİT YAPILAMIYOR

İlk olarak, bütün hatri sayilir büyüklükte liglerde kullanılan TV kameralarının kare hızından olayı, pas atan oyuncunun topa tam temas ettiği noktanın seçilmesi doğru şekilde belirlenemiyor. Bunun dışında başka meseleler da mevcut. VAR, hemide müdafaa eden ayni vakitte da hücum eden taraftaki ofsayt noktasını manuel olarak seçiyor. Ve bu tutarsız kararlara neden oluyor. Aynı pozisyonu 2. sefer hesaplayan VAR, değişik tek karara varabiliyor.

TARAFTAR 2D GÖRÜNTÜ İZLİYOR

2D ekranda 3D görüntülemeye sahip oyuncuların çizimi netlik taşımıyor. Taraftarlar çoklukla 2D görsel hasebiyle verilen kararı yanlış buluyor. Yalnızca Premier Lig, çizgi çizme sürecini yayıncılar aracılığı ile paylaştı ve bu dahada çok tartışmaya neden oldu. Ofsayt kararı saglamak amaciyla geçen süre, Bir takım vaziyetlerde dört dakikayı buluyor ve bu tartışmaların dahada da artmasını sağlıyor. netice olarak hemide ülkemizde ayni vakitte da hayat futbolunda taraftarların sürece var olan güveni sarsılıyor.

SİSTEM SAAT GİBİ İŞLEYECEK

Bu sistem sayesinde; muavin hakemler bayrağı geç kaldırmayacak, derhal hemen hatıranda karar verilecek, ofsayt hasebiyle VAR kararlarındaki bütün gecikmeler ortadan kalkacak

BAYRAK meselesi ORTADAN KALKACAK

Belki de en önemlisi, geciken ofsayt bayrağının bitmesi olacak. Artık oyunun uzunca tek vakit ayni ritimde devam ettiğini görmeyeceksiniz. Yalnızca top kaleye girdikten veyahut hücum hamlesi bittikten ardindan bayrağın kaldırılması meselesi ortadan kalkacak. Bilindiği gibi, geçen sezon Galatasaray kalecisi Fernando Muslera’nın ayağının kırıldığı pozisyon ofsayttı ancak, muavin ortada hakem atağın ayni ritimde devam etmesine destur saglamak zorunda olduğu amaciyla oyunu durdurmamış ve neticeninde talihsiz tek sakatlık yaşanmıştı. Bu benzeri vaziyetler Tamamiyle ortadan kalkacak.

“CEVAP KESİNLİKLE EVET”

IFAB teknik patronu David Elleray, “Yarı otomatik ofsayt, ofsayt amaciyla geciken bayrağın kaldırılmasına yollar açacak mı? bunun için cevap, netlikle evet olacak. Taraftarların şu vakit nefret ettiği belirsizliği ortadan kaldıracak. Ofsayt mı, golü kutlayabilir miyiz, gol mü, tarzı ikilemler olmayacak” ifadelerini kullandı.

“GOL KUTLAMASI İPTAL OLMAYACAK”

Arsene Wenger, FIFA’nın Living Football TV kanalına verdiği röportajda, “Ortalama olarak beklememiz koşul olan süre takriben 70 saniye. kimi tek dakika 20 saniye. Bir takım vaziyetler çok karışık olunca dahada da uzuyor. Bu çok mühim çünkü sıra dışı vaziyetler amaciyla bundan ardindan Bir hayli gol kutlamasının iptal edildiğini görüyoruz ve bu sebeple mühim tek adım olduğuna inanıyorum” dedi.

“BU FUTBOL RUHUNUN MESELESİ”

Teknolojinin ileri seviyeye gelmesi, kararların da dahada keskin olmasını sağlayacak. “Mevcut teknolojiyle bu erken gördüğümüzden dahada minik var olan bütün ofsaytları tespit edecek” diyen FIFA ortada hakem komitesi başkanı Pierluigi Collina, “Bu yüzden dahada doğru kararlar verilecek ve ironik tek şekilde, dahada marjinal ofsaytlar tespit edilecek. Bu, futbolun ruhuyla alakalı tek mesele” şeklinde konuştu.

GÖRSELLEŞTİRME ARAŞTIRILIYOR

FIFA aynı zamanda ucu ucuna verilen kararların dahada iyi görselleştirilmesini de araştırıyor ve ofsayt ama netice grafikler kullanılarak net tek şekilde gösterildiği vakit uygulanabilir olacak.

2022’DE hazir vaziyette vaziyete GELECEK

Amaç; Kasım 2022’de başlayacak var olan hayat Kupası’nda kullanılmasını sağlamak. ama FIFA Giderek yarışıyor. mahalli ligler de gelişmiş teknolojiyi kullanmak istiyor. 2022-23’ün başlangıcında uygulamaya koyma umutları, o sezon Şampiyonlar Ligi’nin nihayet aşamalarında ve 2023-24’ten bu yana net devreye girmesi dahada gerçekçi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.