Futbolda sözde şike davası devam ediyor-haberi

FETÖ, Futbolda sözde şike soruşturmasında kumpas kurduğu iddiasıyla açılan davada 20’nci oturum 17 Mayıs – dört Haziran 2021 tarihleri arasında Silivri karar İnfaz müessesesi karşısında görülmeye başlandı. 4’ü yakalanmis seksensekiz sanığın yargılandığı davanın oturum arasında savcı, geçtiğimiz ay esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada 63 sanığın, 7 sene 6 aydan üç bin 418 seneye civarindan değişen oranlarda mapus cezasıyla cezalandırılması istendi. 142 sayfalık mütalaada Daha önceki örgütlü Suçlar Şube Müdürü Nazmi Ardıç ve Daha önceki örgütlü Suçlarla ugras Şube Müdür Yardımcısı Ahmet Kalender’in de aralarında bulunduğu 63 sanığın “Silahlı pkk terör örgütü üyesi olma”, “Haberleşmenin gizliliğini ihlal etme”, “Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi veyahut kaydedilmesi”, “Resmi belgede sahtecilik” ve “İftira” benzeri çeşitli suçlardan 7 sene 6 aydan üç bin 418 seneye civarindan değişen oranlarda mapus cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Mütalaada 25 maznun ile alakalı ise tekerrür yargılama, hatali unsurlarının oluşmaması ve somut ve yeteri civarindan delil bulunmaması hasebiyle ya beraatine ya karar verilmesine yer olmadığına veyahut karar verilmesine yer olmadığına değin karar verilmesi istek edildi. 

17 Mayıs – dört Haziran 2021 tarihleri arasında Silivri karar İnfaz Kurumu’nda görülmeye başlanan 20’nci celsede mahkeme, mütalaaya karşı savunmaları alacak. Davaya Fenerbahçe takimi Hukuktan sorumlu yönetim heyeti Üyesi Fethi Pekin ile takim avukatı Naim Karakaya katıldı. 

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 35 seneden 85 seneye kadar, kapatılan vakit Gazetesi genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın 35 seneden 78 seneye civarindan hapisle cezalandırılması istek ediliyor. Daha önceki mebus İlhan Başbilen ve iş insanı Muammer İhsan Kalkavan’ın 35 seneden 85 seneye civarindan mapus cezası istenen iddianamede, Daha önceki Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile alakalı da 35 seneden 80 seneye civarindan mapus cezası isteniyor.

İddianamede dönemin İstanbul güvenlik Müdür Yardımcısı mutluluk dolu Ekizoğlu, İstanbul örgütlü Suçlar ile ugras Şube Müdürü Nazmi Ardıç, Daha önceki güvenlik müdürü Ali Fuat Yılmazer, Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Prof. Dr. Suat Yıldırım, avukat Cemalettin Mutlu, Avukat Orhan Erdemli ile başka 95 maznun ile alakalı da çeşitli sürelerle mapus cezası istek ediliyor.

Heyet, üç Temmuz 2020 tarihindeki duruşmada firari sanıklarla, haklarında Yalnızca “Silahlı pkk terör örgütü üyeliği” suçlaması bulunan Bir takım sanıkların dosyasını ayırmış ve böylelikle maznun sayısı 88’e düşmüştü. 

Mustafa AKIN / İSTANBUL, (DHA)

  • Dava

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir