Formula 1 Fransa GP’si Değerlendirmesi-haberi

Gelecekte dönüp bu sezona baktığımızda Fransa GP’si, bu sezonun dönüm noktalarından biri olarak kayıtlara geçebilir. Sezonun bitmesine dahada çok yarış var, biliyorum. Ama benim düsünceme göre bu yarış, tek ön karar niteliğinde.

Artık şurası net: Mercedes bu sezonu kazanamaz, Yalnızca Red Bull kaybedebilir.

Bunu Yalnızca nokta vaziyetine bakarak söylemiyorum. Mercedes ve Hamilton 2017 ve 2018 sezonlarında da geriye düştüler. özellikle 2018 sezonunda, sezonun genelinde dahada perişan arabaya sahiplerdi. O sezon 11 yarışta Ferrari, 7 yarışta Mercedes, dört yarışta da Red Bull en iyi arabaya sahipti. Ama tekrar de nispeten dengeli tek güç dağılımı vardı diyebiliriz.

Bu sezonsa iş farklı. 2021’de evvel yedi yarışa bakıldığında, Mercedes Yalnızca İspanya’da en iyi arabaya sahipti. İlk kez bu civarindan bariz tek şekilde gerideler. Red Bull her piste ahenk gösteren ve her pistte galibiyete oynayabilecek güçte tek araç.

Şimdi yarışın kırılma noktalarına bakarak kısaca yarışı yorumlayalım.

Red Bull en hızlı oto mıydı?

Red Bull tek turda açık farkla, yarış temposunda az tek farkla öndeydi. Mercedes Yalnızca lastik kullanım avantajı sayesinde lastikler eskidikçe Red Bull’dan hızlıydı. Ama Red Bull uyguladığı çift pit taktiğiyle hiçbir stint’te Verstappen’ın lastiklerinin eskimesine destur vermedi.

Red Bull bu yarışta Yalnızca oto farkıyla değil, pit duvarı farkıyla da yarışı kazandı. Verstappen, yarışın derhal başında yaptığı hatayla art düştüğü yarışı da evvela pit duvarının taktiksel becerisi sayesinde kazandı. ardindan da Bahreyn GP’sinden çıkardığı ders sayesinde.

Red Bull’un pit duvarı, undercut penceresini Mercedes’e göre dahada iyi hesaplamıştı. İlk pit’lerde üç saniyelik farkın undercut amaciyla yeteri civarindan olduğunu hesapladılar. Bu sayede Verstappen’ın evvel virajda armağan ettiği liderliği art almayı başardılar. Geçişin çok basit olmadığı pistlerde pist üzerinde pozisyon, yarışı kazanmak amaciyla önemlidir.

Yüksek yere dokunmak kuvveti hasebiyle Mercedes’in düzlük hızı çok yetersizdi. bu yüzden Mercedes’in Verstappen’ı geçmek amaciyla en mühim şansı 2. pit olabilirdi. Red Bull’un başka taktiksel başarısı, yaptıkları 2. pit stop’tı. Verstappen’i doğru vakitte 2. pit’e alarak, Mercedes’in Barcelona benzeyen tek Strateji uygulamasının önüne geçtiler.

Verstappen da yaptığı hataya karşın dahada yetiskin tek yarış çıkardı. Sezon başındaki Bahreyn GP’sinden mühim dersler çıkardığını gösterdi. Verstappen, Bahreyn’de yaptıkları 2. pit’ten ardindan Hamilton’a yetişmek amaciyla lastiklerini aşırı zorlamıştı. Hamilton’a yetiştiğindeyse lastiklerini Tamamiyle tüketmişti. Burada Verstappen çok titiz ve sabırlıydı. Hamilton’a yetişme sürecinde ara ara lastiklerini dinlendirmek amaciyla temposunu düşürdü. Lastiklerini savundu ve Hamilton’a yetiştiğinde, Verstappen’ın lastikleri, geçiş yapabilecek civarindan iyi durumdaydı.

Verstappen bu yarışla birlikte lastik kullanımında derslik atladı diyebiliriz. Bu sezon onun kariyerinin en mühim mücadelesi. Her şey onun ellerinde, dahada hızlı arabayla ve tecrübesiyle bu sezon şampiyonluğun en hatri sayilir büyüklükte favorisi.

Verstappen’ın karar alması gerekir miydi?

Biraz ortada tek konu. Ama karar almaması dahada doğruydu bence.

FIA, yarıştan evvel yayınladığı dokümanlarda evvel virajı kaçıran pilotların kaçış yolunu kullanmaları şartını koştu. Ayrı olarak pilotların kaçış yolunun üzerinde bulunan dubaların arasından geçerek yarışa katılmaları gerektiğini belirtti.

Olayı hatırlarsak, start’ta Hamilton’ın reaksiyon süresi Verstappen’dan iyiydi. Bu sayede Hamilton tek avantaj kazanmış benzeri görünüyordu. ayraç açarak şunu belirtelim; start’ta en iyi reaksiyon süresi Alonso’da, ikincisi Hamilton’da hesaplandı. Verstappen evvel beş kaptan arasında yoktu. perişan start alan Verstappen, yerini kaybetmemek amaciyla geç frenleme yapınca evvel virajda frenlerini bloke etti ve pist dışına çıktı. Hakemler bu frenlemeyi evvel dönemeç adina 2. dönemeç olarak değerlendirdi ve cezayı İhtiyaç duyulan görmedi. Oysa ki Verstappen hatayı evvel virajda yapmıştı.

Ancak burada şöyle de tek durum var: Verstappen’ın virajı kaçırdığını anladığı ve pist dışına çıktığı nokta itibarıyla dubaların arasından geçmesi çok zordu. bütün bu nedenlerle bendeniz olsam bendeniz de karar vermezdim. Bu ihlalin cezası 5 saniyeydi ve bu karar verilse kimse neden diyemezdi, onu da ekleyeyim.

Ferrari nasıl bu civarindan art düştü? McLaren toparlandı mı?

Ferrari’yi biz anladık, onu tasarlayanlar anlayamadı. Bu araba, sıralamalarda iyi olacak şekilde ayarlandığında yarışlarda perişan tek derece yapıyor. O nedenle ayarların sıralamalara göre değil, yarış göz önünde bulundurularak yapılması lazım.

Ferrari’nin antrenmanlar sırasındaki uzunca sürüşlerde en iyi olduğu ayarı bulup, sıralamalara o ayarla çıkması lazım. tek tur hızı iyi olmasa da o ayarları bozmaması lazım. Zira puanlar sektör bugünü veriliyor, Cumartesi bugünü değil.

Ferrari ise evvel iki idmanda arabasını yarışta ideal olacak ayara getiriyor. Sıralamalardan derhal evvel yapılan üçüncü antrenmanda, aynı başka takımların da yaptığı gibi, arabayı sıralamalarda da hızlı olacak noktaya getiriyorlar. Ama yapılan bu nihayet ayarlar arabayı sıralamalarda hızlı yaparken, yarışta geriye götürüyor.

Binotto olsam, bütün antrenmanları yarış ayarları amaciyla kullanırım. Aston Martin de bu şekilde ilerliyor.

Öte istikametten McLaren amaciyla iyi tek hafta sonu oldu. Ezeli rakibi Ferrari’nin nokta alamadığı yarışta 18 puanı ceplerine koyarak farkı açtılar. tek turda Ferrari’den oldukça gerideler ama yarışta lastiklerini korudukları amaciyla ayrım yaratıyorlar. Yarıştan evvel Twitter hesabımda yazdığımı, yarıştan ardindan McLaren’ın teknik patronu doğruladı. Andreas Seidl, “Lastik kullanımı sayesinde iyi netice alacağımızı olasılık ediyorduk. Ama Ferrari tahminimizden dahada çok geriye düştü.” dedi. Evet, Ferrari’nin geriye düşeceğini yazmıştım, ama bu kadarı belli tek süre fazlaydı.

Mercedes nerede hatali yaptı?

Önce nerede doğru yaptılar, onu yazayım. Arabaları çok yere dokunmak kuvvetiyle piste çıkararak lastiklerini savunmak ve yarışı lastik farkıyla kazanmak istediler. Bu doğru tek tercihti. Red Bull, özellikle araç ağırken lastiklerini tüketirken, Mercedes onları korudu.

Arabaların ayarları dışındaki bütün noktalarda Mercedes yanlış yaptı. En hatri sayilir büyüklükte yanlışları undercut’ın gücünü doğru kestirememeleri oldu. Hamilton, öne geçtikten ardindan Verstappen ile farkı üç saniyeye çıkardı ve orada tuttu. Farkı dahada da açabilirdi. Zira lastikler eskidikçe Mercedes’in avantajı artıyordu. Ama üç saniyelik farkın kendisi kendilerini undercut’tan savunacağını düşündükleri ve tek istikametten da lastikleri savunmak istek ettikleri amaciyla farkı bu seviyede tuttular.

Ama yanıldılar. Red Bull’un lastikleri dahada acele ısıtması ve Verstappen’ın çok hızlı pit’ten çıkış turuna (out lap) yenildiler. Bu başarısız pit’ten ardindan Hamilton’a telsizden, “Ne olduğunu biz de anlamadık.” dediler. Hamilton, Yalnızca susarak reaksiyon verdi. Oysa ki tek tur evvel Bottas ile Verstappen arasındaki ayrım 2,7 saniye iken Mercedes undercut’ı denemiş ve kıl hissesi başarısız olmuştu.

Aslında o anda üç saniyelik farkın yetmeyeceğini anlamaları lazımdı. Zira hemide Red Bull lastiklerini dahada acele ısıtıyor ayni vakitte da Verstappen, Bottas’tan hızlı tek pilot.

Buna karşın yarışı alabilirlerdi. Hamilton’ın kendine has tek özelliği var. Bu özellik, lastiklerini yıpratmadan öndekini rakibini yakından takip etme yeteneği. Hamilton, pit sonrasındaki 10 tur süresince Verstappen’ı tek saniyenin altında tek mesafeden takip etti. Verstappen öyle bezdi ki, yirmi dokuzuncu turda telsizden, “Ben bunu yarışın sonuna civarindan ayni ritimde devam ettiremem.” dedi.

Mercedes ise çok yere dokunmak kuvveti ayarının tek neticesi olarak düzlüklerde çok yavaş olduğu amaciyla Verstappen’ı geçemedi. O anda akıllara Barcelona stratejisi geldi. O stratejiyle yarışı alabilirlerdi. Ama Red Bull’un pit duvarı o yarıştan ders almıştı. Hamilton, lastiklerini dinlendirmek, pilleri şarj etmek ve motoru soğutmak amaciyla belli tek süre geriye düştüğü anda Red Bull, Verstappen’ı pit’e aldı. böylelikle Hamilton’ın Barcelona taktiğini uygulamasının önüne geçmiş oldular.

O noktadan ardindan Mercedes’in tek şansı Hamilton’ın yarış sonuna civarindan o lastiklerle yarışı tamamlamasıydı. Bu stratejinin tutması amaciyla Bottas’ın Verstappen’ı Yalnızca tek tur arkasında tutması yeteri civarindan olurdu. Ama Bottas’ın dirençsizliği de Verstappen’a yardım etti.

Aston Martin, Alpine, Alpha Tauri

Bu cephede en tatlı sürprizi Alpine yaptı diyebiliriz. Bunun nedeni benim düsünceme göre belli tek süre da ev sahibi olmalarıyla ilgiliydi. kendisinin ülkelerinde, kendisinin vatandaşlarının önünde (en azından ekran başındakilerin önünde) bütün hafta sonu çok motor modlarını kullandılar. Bu sayede Zati iyi tek oto var olan Alpine puanlar alarak yarışı tamamladı. (Bunu takımlar kimi yapar, kendisinin taraftarlarının önünde antrenmanlarda belli tek süre hafif arabayla, yarışlarda belli tek süre çok motor modlarıyla maneviyat saglamak isterler.)

Yarıştan evvel Alpine’in anne rakibi olarak Alpha Tauri’yi işaret etmiştim. Alonso, yarışı çok iyi tek oto var olan Alpha Tauri’nin Yalnızca tek saniye arkasında bitirerek kendisinin becerisinin ve arabasının kalitesinin altını çizdi.

Bir ayraç de Gasly’e açalım. Mercedes’in takım patronu olsam, Hamilton’ın emekliliğinden ardindan 2. kaptan olarak Gasly’i göz önünde tutarım. Russell-Gasly ikilisi tek takımı yukarıya çeker.

Aston Martin artık net tek şekilde nokta arabası oldu. Sezon başındaki tutuklukları geçti. Yarış performansları Sahiden çok iyi. Mercedes’le kardeş tasarıma sahip oldukları amaciyla eş karaktere sahip tek araba. Sıralama performansı zayıf olmasına karşın özellikle kati lastikleri çalıştırma ile alakalı muazzam tek araba. Vettel yarışa kati lastiklerle başladı. 30 turluk kati lastiklerle yaptığı dereceler, pistte o andaki en iyi 5 dereceden biriydi. Bunda Vettel’in lastik kullanım becerisi de önemliydi.

Vettel taraftarı okuyucularımdan sık sık Vettel ile alakalı kaygılı ve/veya pilotluğunu sorgulayan sualler alıyorum. Vettel, çok kıymetli tek şampiyon. oto kullanmayı unutmadığını da tertemiz takımında gösteriyor. Onun eksikliği, duygusal olması nedeniyle, performansının takım içinde “kendisini iyi hissetme faktörüne” fazlasıyla bağımlı olması. tertemiz takımı ona kendisini iyi hissettirdikçe hemide kendisinin performansı artacak ayni vakitte da arabanın gelişimine müspet etki edecektir.

Şimdilik yazıyı burada keselim. Zira önümüzde “triple header” (üç yarış peş peşe) var. dahada bol bol yazacağım.

Fırat KESKİN

  • Formula 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.