Forbes, Türk gurbetçinin başarı öyküsünü kapağına taşıdı! Traktör parası için Avusturya’ya gitmişti-haberi

Ünlü Amerikan ekonomi dergisi Forbes, Almanca dilinde yayımlanan sayısının kapağına tek Türk iş adamı var olan Hüsein Ünal’ı yerleştirdi. Ünlü dergi, 44 sene evvel Yozgat’ın Sorgun ilçesinden Hollanda ve dahada ardindan Avusturya‘ya giden Ünal’ın muvaffakiyet öyküsünü kapağına taşıdı. Dergi, Ünal’ın Avusturya’da 31 şubesi bulunan süpermarket zinciri başta olmak üzere, takriben 32 ülkeye dışsatım yapan enerji içeceği, et ve et ürünleri imalat tesisi, Viyana Toptancı seklinde bulunan Cash and Carry (Peşin tediye ile alışveriş) alanı ve 10 bin m2 kapalı alanı bulunan lojistik merkezine sahip yatırımlarıyla senelik 130 milyon avro cirosu bulunan Macro Group’un yönetim heyeti Başkanı olarak tanıttı.

5 BİN avro TRAKTÖR PARASI İÇİN AVRUPA’YA GİTMİŞTİ

Ünal’ın muvaffakiyet öyküsünü kapağına taşıyan Forbes dergisi, “Burda Başarıyı yakalarsan Her yerde başarılı olursun” başlığıyla Türk iş insanı Ünal için, ” 5 bin avro traktör parası amaciyla gelen Hüseyin Ünal şimdi senelik cirosu 130 milyon avro ve 300 çalışanla Türkiye ve Avusturya’nın derhal peşinden şimdi de Almanya piyasasına giriyor.” ifadelerine yer verdi.

“ÜÇ YIL BİRİKİM YAPIP TÜRKİYE’YE DÖNMEYİ PLANLIYORDUM”

Forbes’ın kapağına tadışığı Türk iş insanı Hüseyin Ünal, yaşadığı gururu ve zorluklarla başlayan muvaffakiyet öyküsünü Demirören Haber Ajansı’na ( DHA) anlattı. Avrupa’ya geldikten ardindan dönüş niyetinin olduğunu ama Avrupa’da Türk toplumuna dahada faydalı olacağını belirten Ünal, “Avrupa’ya geliş hikayemiz diger her biri benzeri belli tek vakit çalışıp, küçükte olsa birikim yapıp Türkiye’ye dönmek. Ama elbet bu öyle olmadı. Geldik, tek şekilde bu erken dönelim, yarın dönelim ama dönüş olmadı. bunun benzeri olursa da dahada faydalı olacağız hemide Türkiye’deki toplumumuza ayni vakitte da buradaki toplumumuza insanımıza diye düşünüyoruz ve ayni ritimde devam diyoruz” dedi.

“6 ARKADAŞLA ŞİRKETİ KURDUK”

“1986 seneninde 6 arkadaşla şirket kurduk. üç sene ayni ritimde devam etti” diyen Ünal, “Daha ardindan değişik nedenlerden dolayı, kiminin ihtiyacı oldu bazı ayrılmak istedi ve şirketi bana devrettiler. Bu şekilde ayni ritimde devam ettik. Biz çogunlukla sivil cemiyet kuruluşlarının içinde olduğumuz için, en mühim burada et meselesiydi. Helal et. Ona ağırlık verdik. Onun amaciyla de marketlerimizin ismi de ETSAN. O vakit marketimiz yoktu. dahada ardindan biz marketlerin ismini de ETSAN yaptık. İnsanımıza hizmet edelim, helal et sunalım. dahada ardindan elbet helal etle sınırlı kalmadık, Bir hayli helal ürünleri de sunalım dedik. Şu anda 5 bin çeşidin üzerinde ürünümüz var. İnsanlarımıza sunuyoruz, tek nevi memleket hasretini burada gidermiş oluyorlar” diye konuştu.

“ÜRÜLERİMİZİN YÜZDE 70’İNİ TÜRKİYE’DEN GETİRİYORUZ”

Ünal, satışı yapılan ürünlerin yüzde 70’inin Türkiye’den geldiğini ifade ederek, “Buradaki hizmetimiz et ile sınırlı değil, biz şu vakit satış yapığımız ürünlerin yüzde 70’ini Türkiye’den getiriyoruz. Dolayısıyla Türkiye’deki köylünün malını burada değerlendiriyoruz. Katma kıymet katıyoruz ürünlere. Kendimde tek köylü çocuğuyum. Köylünün hangi şartlarda imalat yaptığını mahsul ürettiğini bildiğim için. Biz elbet bunun yanında vatan dışına ihraç ettiğimiz tek adet enerji içeceğimiz var. 32 ülkeye ihraç ediyoruz. ETSAN isimi altında 31 adet marketimiz var. 20 bin metrekare alan üzerinde 10 bin metrekare kapalı alanı var olan lojistik depomuz ve bunun yanında Viyana toptancı seklinde üç bin 500 metrekare Cash and Carry dediğimiz sistemde tek yerimiz var. aynı zamanda et ve et ürünleri tesisimiz var. Bir hayli alanda insanlarımızın ihtiyacı var olan mümkün var olan her şeyi helal olanı çikarmaya çalışıyoruz” dedi.

“TOPLUMUMUZDAN HİÇ KOPMADIK”

Başarı amaciyla çok çalışmak gerektiğini belirten Ünal, “Bu takdiri ilahi. elbet ki çok çalışmak gerekiyor. Cenab-ı Allah’ın da tabiî ki desteği olması gerekiyor. Yürü ya kulum demesi gerekiyor. Biz toplumumuzdan hiç kopmadık. Kültür olarak, ahlak olarak. Hep insanlarımızın içinde olduk. Başlangıçta nasıl başladıysak bu erken de aynıyız. İnsanlarımızın da bu hoşuna gidiyor ve hep bize destek oldular. Bu tek nevi Allah’ın yardımı ve insanlarımızın da desteği ile oluyor. elbet bunun yanında da çalışmadan da olmuyor. Çok da çalışmak gerekmektedir onu da yaptık” dedi.

“TÜRKİYE İLE AVRUPA içinde KÖPRÜ GÖREVİ GÖRÜYORUZ”

Şirketin içerisinde çok sayıda kişinin çalıştığını belirten Ünal, Türkiye’ye yatırımların ifade etti. Ünal şu ifadelere yer verdi: “Avusturya’da vasati 300 kişi çalışıyor. Bunun dışında Almanya’da bizim şirketimiz var. Enerji içeceğimizi dağıtıyor. Orada da takriben 30 kişi de orada çalışıyor. elbet dışarıdaki bayilerimizi de sayınca bunun sayısı artıyor. Biz evvel önce Yalnızca Türklere hitap ediyorduk ama dahada ardindan insanların Türkiye’ye tatile veyahut izine gidip gelmeleri ile müsterek Bir takım noktalar olmaya başladı. Bizim ürünlerimizi almak isteyenler oluyor. Onun amaciyla biz Yalnızca Türkleri çalıştırmıyoruz biz aynı zamanda Avusturyalıları da istihdam ediyoruz. Bizde şu vakit çalışan Avusturyalılar da var. Türkiye’ye yatırımlarımız var tabiî ki ama çok hatri sayilir büyüklükte yatırımlar değil. Ama bendeniz buradaki yatırımlarımızı Türkiye’de yaptığımız yatırımlardan dahada faydalı görüyorum. Niye? Zira biz burada elçilik görevi görüyoruz. Ticaret elçiliği yapıyoruz. Bizim burada ne civarindan çok yatırım yapmamız, Türkiye’den tek öylesine da mahsul ithal etmemiz mananına geliyor. Dolayısıyla doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Meyvesinden sebzesine kadar, zeytininden baharatına civarindan her türlü, köylümüzün, çiftçimizin üretmiş olduğu malı biz burada değerlendiriyoruz. Köprü görevi yapıyoruz. Onun amaciyla burada dahada çok yatırım, dahada çok yatırım. Hem de biz şimdi Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın Bir hayli ülkesinde şubeler açmayı hedefliyoruz. senelik ciromuz 130 milyon Euro. Bu Zati bilançolardan alana çıkan tek şey saklı gizli tek şey değil. 130 milyon avro senelik ciromuz var. Bunun da yüzde 70’ini Türkiye’den ithalatımızı yapıyorsak, bu da demektir ki, yüzde 70 Türkiye’ye döviz gönderiyoruz.”

“FORBES BAŞARIMIZDAN ETKİLENMİŞ”

Forbes’a verdiği röportaj neticesi hikayesinin Avusturya medyasının da alakasını çektiğini, bu sayede Avusturya halkının da hikayeyi alakayla takip ettiğini belirten Ünal, “Burada Dünyaca meşhur ekonomi dergisine çok teşekkür ediyorum. Çok geniş yer verdi. Bu da Avusturya halkoyu ve Avusturya medyasında da alakayla okundu. İnsanlarımız sevindi. Bu vesileyle Forbes’a da teşekkür ederim. elbet bu bizi çok mutluluk dolu etti. Bunun tek muvaffakiyet hikayesi olduğunu onlarda bize söyledi. bu konuyla alakali özellikle bizimle röportaj uygulamak istediklerini söylediler. Bu hatri sayilir büyüklükte tek başarı. elbet bu başarı, bütün çalışanlarımızın desteğiyle, bizi destekleyen müşterilerimizin destekleriyle, bize mahsul üreten Türkiye’deki köylüsünden ihracatçısına civarindan hepsinin burada tek katkı hissesi var” dedi. “Dolaysıyla bunun benzeri tek mecmuada beynelmilel tek mecmuada yer almamız işin doğrusu mutluluk dolu etmekte insanı” diyen Ünal, “Bu tek bayrak değişimidir. Bu dergiyi gören, bunu okuyan gençlerimiz, iş adamlarımız dahada ileriye bunu götürebileceklerini, kendilerinde tek güven oluşacak. Öz güven oluşacak. Dolayısıyla mutluyuz. Bayrak değişimi bu erken bizde yarın tek başka arkadaşımızda Niçin olmasın. özellikle de şunu söylüyorum. Memleketimizden geldik, köyden geldik, iş yok, oturumu desturu yok, kazanç yok, hiçbir şey yok ve bu erken bunun benzeri tek noktaya geldik. 130 milyon avro istikbal yapan tek şirket olduk. Buradaki gençlerimizin her biçimde imkanları var. Onlar dahada profesyonelce bu işi ileriye götürebilirler. Bundan hiç endişem yok. Bizim insanlarımız çogunlukla girişimci insanlardır. Bunu görüyoruz” diye konuştu.

“BURADAKİ FAALİYETLERİMİZLE, TÜRKİYE’MİZE DESTEK VERİYORUZ”

Avusturya’daki faaliyetleriyle Türkiye’ye desteğini belirten Ünal açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Benim amaciyla anavatan; atalar ne demiş? Doğduğun yer mi, doyduğun yer mi? elbet ki doğduğumuz yer çok önemli. Zira orada annemiz, babamızın kabirleri ordadır. Büyüklerimiz orda yatıyor. Bu çok mühim bizim için, değerlerimiz için. Burası da doyduğumuz yer. bendeniz 43 senedir bu ülkede yaşıyorum. eğer biz Türkiye’mize faydalı olabiliyorsak, buradaki imkanlarla Türkiye’ye faydalı oluyoruz. Türkiye’de mi Avusturya’da mı olmak istersiniz diye soracak olursanız; benim düsünceme göre burada olmamız Türkiye’de olmamızdan dahada faydalı. hemide Avusturya amaciyla ayni vakitte da ülkemiz için. Türkiye’de bizim benzeri insan sayısı çok. O görevi fazlasıyla yapıyorlar. dahada iyi yapıyorlar. Ama burada gereksinim var. Burada da bunu biz yapmaya çalışıyoruz. Örnek; biz ürünlerin yüzde 70’ini Türkiye’den getiriyoruz. değişik ürünler ve değişik markalar var. Marmara zeytininden Rize çayına civarindan Bir hayli mahsul var. Bunların hepsi Avusturya’ya gelip bu ürünlerini pazarlamaya kalksalar, hepsi ayrı ayrı şirket kurmaları lazım, personel tutmaları lazım, yer tutmaları lazım. Bunu yapmaları mümkün değil. Biz hepsinin yerine burada o görevi üstlendik ve yapıyoruz. Dediğimiz benzeri ticaret elçisiyiz ve en iyi olanini yapmaya çalışıyoruz. Dolayısıyla bizim Türkiye’deki insanımızda burada olmamızı istiyor benim düsünceme göre Türkiye’de olmamızı değil.”

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.