Fitch, otomotiv sektöründeki çip kriziyle ilgili yeni gelişmeyi açıkladı: Araç alacaklara kötü haber-haberi

Otomotiv sektöründe yaşanan çip krizi hasebiyle çok sayıda de firma, imalat faaliyetlerinde kısıtlamaya gitmişti. Çip ile alakalı yaşanan tedarik meselesi hasebiyle araç imalatı düşmüş, bu durum da doğal olarak araba fiyatlarına yansımıştı.

TAHMİN EDİLENDEN uzunca SÜRECEK

Önümüzdeki dönemde araç almak isteyenlere baz alinarak perişan haber geldi. Dünyanın mühim kredi derecelendirme kuruluşları arasında bulunan Fitch Ratings, çip krizinin olasılık edilenden dahada uzunca sürecini açıkladı. Çip sıkıntısının büyük olasılık dahada uzunca süreceğine işaret edilen açıklamada, bunun etkilerinin piyasaların olasılık ettiğinden dahada hatri sayilir büyüklükte olacağı bildirildi.

ARAÇ ÜRETİMİNİN YÜZDE 5’İNE esya OLACAK

Fitch’ten yapılan açıklamada, çip sıkıntısının oto üreticilerinin tahmini senelik satışlarının yüzde 5’ine esya olmasının beklendiği belirtildi.

2022’DE AZALMAYA BAŞLAYACAK

Birçok oto üreticisinin 2021’in 2’nci çeyreğinde en ağır baskılarla karşılaşmayı beklediğine değinilen açıklamada, sıkıntının 2022’de gittikçe azalacağı aktarıldı.

Açıklamada otomobil isteginin kuvvetli olduğu belirtilerek, üreticilerin en karlı modellere öncelik vererek imalat kaybının para akışı üzerindeki tesirini dengelemeye muavin olduğu aktarıldı.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir