Finansman için görüşmeler başladı! İstanbul’a yeni bir metro hattı daha geliyor-haberi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) şehrin sürdürülebilir şekilde geliştirilmesi amaciyla uzlasma zaptı imzalarken, belediye EBRD ile tertemiz tek metro hattının finansmanı amaciyla müzakereler yürüttüğünü açıkladı.

İmamoğlu, geçtiğimiz senelerde nüfusu hızla yükselen 3.5 milyon kişinin yaşadığı beş ilçeden geçecek var olan takriben 25.5 kilometre uzunluktaki İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü metro hattı projesinin tek bölümünün finansmanı amaciyla EBRD ile görüştüklerini söyledi.

“HATTI İKİYE BÖLÜP DE YAPABİLİRİZ”

İmamoğlu, EBRD’nin Yeşil şehirler programına İstanbul’un katılması dolayısıyla düzen eden medya toplantısında hattın 11.5 ve 14 km’den oluşan iki etaptan oluşacağını ifade ederek, “Hattın finansmanını konuşuyoruz. Hattı ikiye bölerek yapmayı da hedefleyebiliriz diye tek altyapı çalışmamız var. Şu anda EBRD ile bu zamani konuşuyoruz ve maliyetleri üzerinden mali desteklenmesini konuşuyoruz” dedi.

“FİNANSE ETMEYE HAZIRIZ”

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso da, “EBRD olarak vaziyeti hazırda İstanbul’daki iki metro hattına kazanç saglama sağlıyoruz, toplu taşıma ve kent hayatının başka alanlarında yapılacak başka iyileştirmeleri de finanse etmeye hazırız” dedi.

Şu anne civarindan İstanbul’daki metro projelerine 186 milyon avro kredi sağlayan EBRD, projenin 14 km’lik bölümüne kazanç saglama desteği vereceğini belirtti. İmzalanan mutakabat zaptı, İBB’nin yeşil olarak nitelenen projelerine EBRD’den kazanç saglama bulmasını kolaylaştıracak. (Reuters)

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir