Filistin: ABD’nin sessizliği katliamlara yol açtı-haberi

İsrail‘in Filistinlilere baz alinarak başlattığı saldırılar sürüyor. hayat bu katliama Suskun kalırken, özellikle ABD’nin bu saldırıları ‘nefsi müdafaa’ olarak tanımlıyor. ABD’nin bu tavrıyla alakalı İzah yapan Filistin yönetimi, “ABD’nin İsrail’in yaptıkları karşısındaki suskunluğu ve nefsi müdafaa olarak tanımlaması Gazze, batı Şeria ve Kudüs’teki katliamlara yollar açtı” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL, FİLİSTİN KUTSALLARINA SAVAŞ AÇTI”

Filistin resmi haber ajansı WAFA’ya göre, Filistin hükümet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, İsrail’in Gazze Şeridi, batı Şeria ve doğu Kudüs’teki saldırılarına ait yazılı İzah yaptı. İsrail’in Filistin halkına, topraklarına ve kutsallarına harp açtığını ve bölge ile dünyanın çıkarlarına zarar verdiğini belirten Ebu Rudeyne, İsrail’in bölgeyi kimsenin sonucundan razı olamayacağı tek vaziyete sürüklediğine dikkati çekti.

“ABD, İSRAİL’İ DURDURABİLECEK tek ÜLKE”

Ebu Rudeyne, ABD’nin İsrail’e verdiği desteğe ait ise, “ABD’nin İsrail’in yaptıkları karşısındaki suskunluğu ve nefsi müdafaa olarak tanımlaması Gazze, batı Şeria ve Kudüs’teki katliamlara yollar açtı.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yeryüzünde İsrail’in saldırılarını durdurabilecek tek memleket olduğuna işaret eden Ebu Rudeyne, “ABD Sahiden huzurdan, bölgesel ve küresel barıştan yanaysa İsrail’in bu saldırılarını durdurması amaciyla ağırbaşlı tek şekilde harekete geçmesini istek ediyoruz.” çağrısı yaptı.

“FİLİSTİN HALKI TOPRAKLARINDAN VAZGEÇMEYECEK”

Filistin halkının haklarından, topraklarından ve mukaddesatından vazgeçmeyeceğini belirten Ebu Rudeyne, şunları kaydetti:

“Filistin ve Kudüs hepsinden dahada hatri sayilir büyüklükte kalacak. Filistin halkının menfaatleri, hakları ve ilkeler hareketlerimizin ve siyasetimizin pusulası olarak kalmaya ayni ritimde devam edecektir. Bunlar olmaksızın hiçbir tarafla da barış ve ilişkilerimiz olmayacak.”

ABD İSRAİL’İN KATLİAMINI ‘NEFSİ MÜDAFAA’ OLARAK DEĞERLENDİRMİŞTİ

Filistin’e baz alinarak saldırılar sürerken geçtiğimiz günlerde saldırılarla alakalı İzah yapan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ idaresi olayı ‘Nefsi müdafaa’ olarak nitelendirmiş ve hatri sayilir büyüklükte reaksiyon almıştı.

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTIYOR

İsrail’in saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 137’ya yükselirken, 900’den çok sivil de yaralandı. Bir gün evvel vakit boyu süre gelen bombardıman bu erken de sürüyor.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NIN BİNASI DA VURULDU

Gazze Şeridi’ndeki hükümet Bilgilendirme Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, saldırılarda 500 yerleşim biriminin Tamamiyle yıkıldığı veyahut ağır hasar aldığı, üç bin 500 yerleşim biriminin de hafif ve ortada ölçekte zarar gördüğü belirtildi. sema saldırılarını bu erken de sürdüren İsrail güçleri F-15 harp uçakları ile Gazze’nin batısında bulunan Filistin İçişleri Bakanlığı binasını vurdu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.