Evde korona tedavisi görenler için uzmandan uyarı geldi: İlaçlarınızı kullanın, yoksa klinik seyriniz kötüleşecek-haberi

Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi heyeti üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, Türkiye‘de koronavirüs vakalarının artışı ile alakalı değerlendirmede bulundu.

TOPLUMDA BÖYLE BİR ALGI VAR

Yurt genelindeki artışta büyükşehirlerin öne çıktığını belirten Prof. Dr. Çelen, şunları söyledi:

“Kovid pandemisinde nihayet tek senesi arkada bıraktık ve bu süreçte güncel vaziyete baktığımızda ülkemizde olay sayılarında ağırbaşlı artışlar var. özellikle ülkenin batı bölgelerinde ve büyükşehirlerde çok sayıda olay artışı olduğunu bilmekteyiz. olay artışı var derken ‘hastaneye yatan hasta kisi sayılarında çok dram dolu tek artış var’ diyemeyiz, ama vakaların hatri sayilir büyüklükte tek bölümü ‘evde filyasyon ekiplerinin getirdiği ilaçlarla rehabilitasyon oluyor’ diye biliyoruz. Buraya ehemmiyetle dikkat çekmek istiyorum çünkü filyasyon ekipleri, haneleri ziyaret edip Sağlık Bakanlığı‘nın onaylayıp önerdiği antiviraller ve destek tedavisinde kullanılan birtakım ilaçları vermesine rağmen, sahadan aldığımız art bildirimlerde aslında bu ilaçların çoğunlukla kullanılmadığı şeklinde tek durum laf konusu. bu erken dahi tek hastam beni arayıp ‘hocam filyasyon ekipleri bana ilacı getirdi ama rastgele tek şikayetim yok, bu yüzden kullanmak istemiyorum’ şeklinde tek yorumda bulundu. Demek ki toplumda bunun benzeri tek algı var”

“İLAÇLARI KULLANMAZSANIZ, KLİNİK SEYİR KÖTÜLEŞECEK”

Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, “İnsanlar antiviralleri kullanınca dahada da kötüleşeceklerini sanıyorlar veyahut muayenehane bulgularının hafif olması hasebiyle çok da kullanmak istemiyorlar, şeklinde tek yorum çıkıyor ortaya. oysa Zati ilaçları kullanmadıkları amaciyla muayenehane seyretme kötüleşiyor, bunu vurgulamak istiyorum. ve bu yüzden netlikle sağlık Bakanlığı’nın onayladığı ve filyasyon ekipleriyle hanelere civarindan kazançlan ilaçları lütfen söylendiği şekilde, uygulanması gerektiği şekilde ve müddette kullanalım antivirallerimizi. Zira antivirallerin kullanımı, aslında hastalığın kötüye gidişini engellemektedir. Yanlış tek algı, ‘sanki bu ilaçlar kullanılınca kötüye gidiş’ benzeri algılanmakta. Bu Tamamiyle bilimselliğin dışında tek durum, bu yüzden antivirallerimizi, sağlık Bakanlığı’nın filyasyon ekipleriyle yolladığı ilaçlarımızı netlikle kullanalım” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Demirören havadis Ajansı

Yayım tarihi
Sağlık olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir