Esnafa yapılacak hibe desteği başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak-haberi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bir gün evvel akşam gerçekleştirilen bakanlar heyeti toplantısının derhal peşinden esnafa tek sıra müjde açıkladı. Bu kapsamda tek milyon 384 binden çok esnaf ve sanatkara iki ayrı grup seklinde dört milyar 622 milyon liralık hibe desteği sağlanacak. Her iki gruba ayrı ayrı 3’er bin ve 5’er bin Lira hibe desteği verilecek.

5 BİN LİRALIK DESTEK uygulanacak İŞLETMELER

Esnaf ve sanatkarlara baz alinarak destek paketinde birinci grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi benzeri yerler ile mektep ve çalisan servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kantinler, kırtasiyeler, web kafeler, hamamlar, lunaparklar benzeri işletmeler yer alıyor. Sayıları toplamda 235 bine ulaşan bu işletmelere tek defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak.

3’ER BİN LİRALIK DESTEK uygulanacak İŞLETMELER

İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleri ile uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, tasit yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeler, kurs işletmecileri yer alıyor. Bu gruba dahada evvelki desteklerden istifade eden lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü, otobüsçü ve pazarcılar da dahil. tek milyon 150 bini aşkın işletmeyi kapsayan vatandaşlara tek defaya mahsus üç bin Lira hibe ödemesi yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesinin derhal peşinden hibe desteğine nasıl müracaat yapıldığı heyecan konusu oldu. surat binlerce esnaf müracaat sayfasını araştırmaya başladı. Hibe desteğine ait detayların tek sonraki günlerde açıklama etmesi bekleniyor. Başvurular tekrar e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek.

Yayım tarihi
Ekonomi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir